ՀՀ վարչապետը և Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 14-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա են ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ, ինչն արտացոլվում է ոչ միայն բարձրաստիճան պաշտոնական շփումներում, այլև թե՛ հայ, թե՛ ուրուգվայցի ժողովուրդների շրջանում միմյանց և երկու երկրների հանդեպ առկա ջերմ վերաբերմունքով: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան կխթանի երկկողմ կապերի զարգացումը, և Երևանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որի բացումը տեղի է ունենալու այս շաբաթվա ընթացքում, վկայում է  Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի մասին:
Վարչապետը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է վերաբերվում և խորապես երախտապարտ է Ուրուգվային՝ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պաշտոնապես (1965 թ.) ճանաչելու և այդ քայլով Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում բացառիկ ներդրում ունենալու համար:
Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ ուրախ է այցելել բարեկամ Հայաստան և հնարավորություն ունենալ քննարկել երկկողմ համագործակցության հարցեր: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Ուրուգվայը կարևորում է Երևանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որը կնպաստի միջպետական հարաբերությունների հետագա սերտացմանը: Նա նշել է, որ Ուրուգվայը կանգնած է Հայաստանի կողքին Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում և շարունակելու է ջանքերը ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է՝ Ուրուգվայի հայ համայնքը հսկայական դեր է խաղում այդ երկրի զարգացման և հայ-ուրուգվայական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում: Անդրադառնալով Հայաստանի ԱԳՆ իր գործընկերոջ հետ այսօր ունեցած քննարկումներին՝ Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ արծարծվել են փոխգործակցությունը խորացնելու հարցեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման հեռանկարները:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է համատեղ աշխատել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը կոնկրետ արդյունքներով տնտեսական հարաբերությունների վերածելու ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը համակարծիք է եղել Հայաստանի վարչապետի հետ՝ նշելով, որ կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ կա համագործակցելու մեծ ներուժ:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը լիարժեք հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ Ուրուգվայի անկողմնակալ ու չեզոք դիրքորոշումը և Ուրուգվայի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի աջակցությունը: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և հանգուցալուծմանը միտված գործընթացին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային օրակարգի այլ հարցերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը ջերմ բարեմաղթանքներ է հղել Ուրուգվայի բարեկամ ժողովրդին և խնդրել ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային Ուրուգվայի նախագահին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը:

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on August 14 Foreign Minister of Uruguay Rodolfo Nin Novoa, who is in Armenia on an official visit, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia.
Greeting the guest, PM Pashinyan emphasized that warm and friendly relations exist between Armenia and Uruguay, which is reflected not only by the high level official visits, but the warm attitude towards each other between the peoples of the two countries. Nikol Pashinyan expressed confidence that the visit of the Foreign Minister of Uruguay will foster the development of bilateral relations and the establishment of Consulate General of Uruguay in Yerevan the opening of which will take place during this week, speaks about the high level of political dialogue between Armenia and Uruguay.
Pashinyan noted that the Armenian people is deeply grateful to Uruguay for being the 1st country to officially recognize the Armenian Genocide in 1965 and having a unique contribution to the recognition process.
Rodolfo Nin Novoa noted that he is glad to visit friendly Armenia and for the opportunity to discuss issues of bilateral cooperation. According to the Foreign Minister of Uruguay, they highlight the establishment of the Consulate General in Armenia, which will foster the future development of inter-state relations. He emphasized that Uruguay stands with Armenia in its efforts to reach international recognition and condemnation of the genocide. Uruguay’s FM noted that the Armenian community in his country has a great contribution to the development of the country and strengthening the friendly relations between the two countries.
Referring to his today’s meeting with the Armenian FM, Rodolfo Nin Novoa noted that they discussed issues of deepening partnership, including in the sphere of trade and economy.
Nikol pashinyan noted that it’s necessary to make joint efforts to bring the level of economic relations in line with the high level of political relations. Uruguay’s FM shared Pashinyan’s opinion, noting that there are numerous directions with cooperation potential.
The Armenian PM noted that Armenia is fully committed to the process of peaceful settlement of Nagorno Karabakah conflict and highly assessed the impartial and neutral position of Uruguay on the issue and its support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs. Rodolfo Nin Novoa noted that his country supports the peaceful settlement of the conflict.
The interlocutors also exchanged views on a number of international issues.
Nikol Pashinyan conveyed warm greetings to the friendly people of Uruguay and asked Rodolfo Nin Novoa to convey his invitation to the President of Uruguay to pay a visit to Armenia.