Հայաստանում քննարկվում է Ադրբեջանից բռնի տեղահանված ընտանիքների  բնակարանային խնդրի լուծման նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակատուցվածքների նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նախագիծ, որով առաջարկվում է պահուստային ֆոնդի միջոցների հաշվին ֆինանսական միջոցներ հատկացնել 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված ընտանիքների  բնակարանային խնդրի լուծման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նախագիծը ներկայացված է e-draft.am կայքում:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կապահովվի 108 ընտանիքների  արժանապատիվ կյանք ունենալու սահմանադրական անօտարելի իրավունքը և կլուծվի այդ անձանց 30 տարվա վաղեմություն ունեցող բնակարանային խնդիրները:
Գործընթացն իրականացվելու է փուլային տարբերակով: Առաջին փուլում ընդգրկվել են Երևանի 5 վարչական շրջանի 108 ընտանիք: Մյուս ընտանիքները հնարավորություն կունենան օգտվելու այս իրավունքից իրականացվող գործընթացի հաջորդ փուլերում՝ ըստ պետական բյուջեով նախատեսվելիք ծրագրերի:
Որոշմամբ շահառու են հանդիսանում ժամանակավոր բնակության վայրերում կամ կացարաններում՝ «Սեբաստիա» հյուրանոց (հասցե՝ ք. Երևան, Լենինգրադյան 46/1), «Նաիրի» հյուրանոց (հասցե՝ ք. Երևան, Նորք-Մարաշ, Արմենակյան 121/6), «Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող հանրակացարան (հասցե՝ ք. Երևան, Սեբաստիա 3/9) և Երևան քաղաքի Աջափնյակ, Ավան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Նորք-Մարաշ, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների բնակվող այն փախստական ընտանիքները, ովքեր համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2004 թվականի մայիսի 20-ի «1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած անձանց բնակարանային ապահովության առաջնահերթ ծրագրի մասին» N 747-Ն որոշմամբ հաստատված ծրագրով սահմանված չափանիշներին և Միգրացիոն ծառայության կողմից 2019 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ ուսումնասիրությամբ փաստացի բնակվում են իրենց հատկացված ժամանակավոր բնակության վայրում կամ կացարանում:
Որոշման 1-ին կետով հաստատված կարգի համաձայն՝ բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացի իրականացման պատասխանատու ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը ենթակա Միգրացիոն ծառայությանը:

В Армении обсуждается проект решения жилищной проблемы вынужденных переселенцев из Азербайджана
Министерство территориального управления и развития РА представило на общественное обсуждение проект, которым предлагается за счет средств резервного фонда выделить финансовые средства для решения жилищной проблемы семей, насильственно переселенных из Азербайджана в 1988 - 1992 годах. Как передает Арменпресс, проект представлен на сайте e-draft.am. В результате принятия проекта будет обеспечено неотчуждаемое конституционное право 108 семей иметь достойную жизнь и будут решены жилищные проблемы этих лиц, имеющие 30-летнюю давность. На первом этапе включено 108 семей 5 административных районов Еревана. Остальные семьи получат возможность воспользоваться этим правом на следующих этапах процесса, согласно программам, предусмотренным государственным бюджетом.
По решению, бенефициарами являются семьи беженцев, проживающие в местах временного проживания или общежитиях административных районов Ачапняк, Аван, Малатия-Себастия, Норк-Мараш, Канакер-Зейтун города Еревана: в гостинице “Себастия” (адрес: г. Ереван, Армения, Ленинградян 46/1), в гостинице “Наири” (адрес: г. Ереван, Норк-Мараш, Арменакян 121/6), в общежитии, принадлежащее ООО “Интерримини” на правах собственности (адрес: г. Ереван, Себастия,39), которые соответствуют критериям, установленным постановлением правительства Республики Армения № 747-н от 20 мая 2004 года “О первоочередной программе жилищного обеспечения лиц, депортированных из Азербайджана в 1988-1992 годах”, и по состоянию на 1 августа 2019 года фактически проживают во временном месте жительства или общежитии, выделенном им миграционной службой.
Согласно порядку, утвержденному пунктом 1 данного решения, признать ответственной за осуществление процесса выдачи свидетельств о покупке квартир миграционную службу, подведомственную Министерству территориального управления и инфраструктур Республики Армения.