Կոնգոյի ԴՀ-ում ավելի քան 2,8 հազար մարդ Է հիվանդացել Էբոլա տենդով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԿԴՀ) այն բնակիչների թիվը, որոնք հիվանդացել են Էբոլա տենդով, անցյալ տարվա հուլիսի վերջից գերազանցել Է 2,8 հազարը, նրանցից գրեթե 1,9 հազարը մահացել Է: Այս մասին հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ): Կազմակերպության տվյալներով՝ վերջին շաբաթներին աֆրիկյան երկրում շաբաթական միջին հաշվով գրանցվում Է մահացու վտանգավոր հիվանդության 86 դեպք, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Օգոստոսի 12-ի դրությամբ, գրանցվել Է հիվանդության 2 831 դեպք, դրանցից 1 891-ը՝ մահացու վախճանով: Ապաքինվել Է 826 մարդ»,- օգոստոսի 13-ին Ժեւում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է ԱՀԿ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Քրիստիան Լինդմայերը: Նրա խսքով՝ այս պահին պատվաստում Է անցել ԿԴՀ-ի շուրջ 121 հազար բնակիչ:
ԱՀԿ-ի տեղեկագրի համաձայն, որը հրապարակվել Է օգոստոսի 8-ին, հիվանդությունը միատեսակ ինտենսիվությամբ Է տարածվում վերջին մեկուկես ամսվա ընացքում: «Վերջին վեց շաբաթներին միջին հաշվով յուրաքանչյուր շաբաթ գրանցվել Է Էբոլայի 86 (80-ից մինչեւ 91) դեպք»,- նշում Է կազմակերպությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 2,8 тыс. человек заболели лихорадкой Эбола в ДР Конго
Число жителей Демократической Республики Конго (ДРК), заболевших лихорадкой Эбола, превысило с конца июля прошлого года 2,8 тыс. человек, почти 1,9 тыс. из них умерли. Об этом сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ). По ее данным, за последние недели в африканской стране регистрируется еженедельно в среднем по 86 случаев смертельно опасного недуга.
"По состоянию на 12 августа, зафиксирован 2831 случай заболевания, из них 1891 со смертельным исходом. Выздоровели 826 человек", - заявил во вторник на брифинге в Женеве официальный представитель ВОЗ Кристиан Линдмайер. По его словам, на настоящий момент вакцинацию прошли около 121 тыс. жителей ДРК,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно информационному бюллетеню ВОЗ, опубликованному 8 августа, болезнь распространяется с примерно одинаковой интенсивностью на протяжении последних полутора месяцев. "За последние шесть недель в среднем регистрировалось 86 (от 80 до 91) случаев Эболы каждую неделю", - указывает организация.