ՊԵԿ-ն ապօրինի գործունեությամբ զբաղվելու 126 դեպք է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն 2019 թ. առաջին 7 ամսվա ընթացքում ապօրինի գործունեությամբ զբաղվելու 126 դեպք է արձանագրել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 13-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«2019 թ. առաջին յոթ ամիսներում ապօրինի գործունեությամբ զբաղվելու մասով արձանագրվել է 126 դեպք, որոնց հիման վրա կազմվել է պարտավորությունների առաջադրման 89 վարչական ակտ՝ ընդհանուր 47.9 մլն դրամի չափով, մնացածը դեռ քննության փուլում են գտնվում»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալը նշեց, որ արձանագրված խախտումների մյուս մասերն էլ բաժին են ընկնում լիցենզավորման հետ կապված դեպքերին և ապրանքների մատակարարման կամ տեղափոխության գործարքների փաստաթղթավորման պարտադիր պահանջները խախտելուն:
«Լիցենզավորման կամ ծանուցման ենթակա գործունեությունն առանց լիցենզիայի կամ առանց ծանուցման իրականացնելու կամ բնական պաշարներն օգտագործելու մասով արձանագրվել է 35 դեպք, ինչի հիման վրա կազմվել է պարտավորությունների առաջադրման 20 վարչական ակտ՝ ավելի քան 21.5 մլն ՀՀ դրամի չափով: Ապրանքների մատակարարման կամ տեղափոխության գործարքների փաստաթղթավորման պարտադիր պահանջները խախտելու մասով արձանագրվել է 458 դեպք, ինչի հիման վրա կազմվել է  պարտավորությունների առաջադրման 361 վարչական ակտ՝ շուրջ 306 մլն ՀՀ դրամի չափով»,- ասաց Էդվարդ Հովհաննիսյանը:

КГД зафиксировал 126 случаев незаконной деятельности
Комитетом по государственным доходам Армении за первые 7 месяцев 2019 года было зарегистрировано 126 случаев незаконной деятельности. Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 13 августа сказал заместитель председателя Комитета по государственным доходам Армении Эдвард Ованнисян.
“За первые семь месяцев 2019 года было зарегистрировано 126 случаев незаконной деятельности, на основе которых составлено 89 административных актов по предъявлению обязательств в размере 47,9 млн драмов, остальные еще находятся в стадии расследования”, - отметил Ованнисян.
Заместитель председателя КГД отметил, что остальные зафиксированные нарушения приходятся на случаи, связанные с лицензированием, и на нарушение обязательных требований по документированию сделок по поставкам или перемещению товаров.
“По части осуществления деятельности, подлежащей лицензированию или уведомлению, без лицензии или без уведомления или использования природных ресурсов было зафиксировано 35 случаев, на основании которых составлено 20 административных актов по предъявлению обязательств в размере более 21,5 млн драмов. По части нарушения обязательных требований документирования сделок по поставке или перевозке товаров зафиксировано 458 случаев, на основании чего составлен 361 административный акт по предъявлению обязательств в размере 306 млн драмов”, - сказал Эдвард Ованнисян.