ՀՀ-ն ու Ուրուգվայը քննարկում են առողջապահության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը օգոստոսի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Էդուարդո Ռեզենբրոքին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, կողմերը քննարկել են առողջապահության ոլորտում առկա համագործակցության ուղղությունները, ապագա անելիքները: 2002 թվականին ստորագրված համագործակցության հուշագրի շրջանակում մի շարք խնդիրներից մեկն էլ ծխախոտի վերահսկումն է:
Լենա Նանուշյանը նշել է, որ ուսումնասիրվել է ծխախոտի դեմ պայքարում Ուրուգվայի փորձը, որից ելնելով մեր երկրում մշակվում է նոր քաղաքականություն: Հաշվի առնելով այս ոլորտում Ուրուգվայի արդյունքը` փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում ևս այն իրականություն կդառնա և կունենա դրական ազդեցություն:
Էդուարդո Ռեզենբրոքը փաստել է, որ Ուրուգվայի նախագահը մասնագիտությամբ լինելով ուռուցքաբան, շատ ճիշտ գնահատել է քաղցկեղի հիվանդացության ռիսկի գործոնները: Քաղաքական կամք դրսևորելով` իրականացրել է ծխախոտի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցառումներ` ուղղված բնակչության առողջության պահպանմանը:
Նա նաև նշել է, որ 2002 թվականին ստորագրված հուշագիրն ամբողջովին կյանքի չի կոչվել և այսուհետև ակտիվորեն պետք է համատեղ աշխատել` հատկապես ծխախոտի հսկողությունն ապահովելու համար:
«Մենք ականատես լինելով քաղցկեղի հիվանդացության դեպքերի աճին, կարևորելով բնակչության առողջության պահպանումը` ուզում ենք օգտագործել այլ երկրների փորձը, որպես օրինակ, որ մենք նույնպես կարող ենք փոփոխություններ իրականացնել, որոնք ազդեցություն կթողնեն երկրի վրա», - ասել է նախարարի տեղակալը:
Կողմերը ցանկություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը նաև այլ հարցերի շուրջ, ինչպես օրինակ` հաստ աղիքի քաղցկեղի սկրինինգները և կանխարգելումը, նորածինների մահացության մակարդակի նվազեցումը և այլն:

Армения и Уругвай обсуждают вопрос расширения сотрудничества в сфере здравоохранения
Заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян 13 августа приняла генерального консула Восточной Республики Уругвай в Армении Эдуардо Резенброка. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, стороны обсудили направления сотрудничества в сфере здравоохранения и дальнейшие действия. В рамках подписанного в 2002 году Меморандума о сотрудничестве одним из вопросов является контроль за курением.
Лена Нанушян отметила, что изучен опыт Уругвая в борьбе против курения, исходя из этого, в нашей стране разрабатывается новая политика. Учитывая результаты Уругвая в этой сфере, замминистра выразила надежду, что и в Армении они станут реальностью и окажут положительное влияние.
Эдуардо Резенброк констатировал, что президент Уругвая, будучи онкологом по специальности, очень правильно оценил факторы риска заболевания раком. Проявив политическую волю, он осуществил эффективные меры по борьбе с табаком, направленные на сохранение здоровья населения. Он также отметил, что подписанный в 2002 году меморандум не был полностью реализован, и впредь необходимо активно работать, особенно для обеспечения контроля за курением.
“Мы, будучи свидетелями роста заболеваемости раком, подчеркивая важность сохранения здоровья населения, хотим использовать опыт других стран, в качестве примера, и мы также можем осуществить изменения, которые повлияют на страну”, - сказала замминистра.
Стороны выразили желание расширить сотрудничество и по другим вопросам, таким как скрининг и профилактика рака толстой кишки, снижение уровня смертности новорожденных и т. д.