Ավստրալիայի հարավարեւելյան ափին 35 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ձյուն Է տեղացել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած հանգստյան օրերին Ավստրալիայի հարավարեւելյան տարածաշրջանում, որը հայտնվել Է անտարկտիկական ցիկլոնի տիրապետության ներքո, վերջին 35 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ձյուն Է տեղացել: Օգոստոսի 12-ին այս մասին պատմել են Հիդրոօդերեւութաբանության ազգային բյուրոյում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բյուրոյի ավագ օդերեւութաբան Դին Ստյուարդի խոսքով՝ Վիկտորիայի եւ Նոր Հարավային Ուելսի նահանգներում ձյունը եկել Է անտարկտիկական սառցային ճակատի պատճառով: Հարավային բեւեռից եկած ցիկլոնը ափ Է բերել ցուրտ եւ սաստիկ պոռթկուն քամի, ձյան տեղումներ եւ ձնահողմեր:
«Վաղ առավոտյան ձյան ծածկույթը զարմացրել եւ ուրախացրել Է Վիկտորիայի նահանգի բնակիչներին: Իսկական ձնահողմերն ու ձյան տեղումները ընդարձակ տարածքներ են ծածկել Մելբուռնից հյուսիս ընկած շրջանում, եւ դա շատ արտասովոր Է: Քաղաքներից շատերը, որոնց փողոցները ձյունով են ծածկվել հանգստյան օրերին, երբեք ձյունահողմեր չեն տեսել, եւ քաղաքային ծառայությունները պարզապես պատրաստ չեն իրադարձությունների այդ զարգացմանը, այնպես որ ճանապարհների մի մասը փակվել Է:
Բարեբախտաբար, ձյունը հալվել Է մինչեւ նոր աշխատանքային շաբաթվա սկսվելը»,- հավելել Է նա: Դա եղել Է առաջին ձյունը 1985 թվականից ի վեր, երբ Գոուլբեռնում ձյան բարակ ծածկույթ առաջացավ: Լեռներում ձյան տեղումների մեղավոր Է դարձել ցածր ճնշման տիրույթը, որը մեզ մոտ Է եկել հեռավոր հարավից եւ Տասմանիայից, այն սառեցրել Է օդը եւ առատ տեղումներ բերել»,- նշել Է օդերեւութաբան Մայքլ Էֆրոնը:
Սիդնեյում եւ Մելբուռնում անբարենպաստ եղանակը սահմանափակվել Է սոսկ սաստիկ սառցային քամիով, որի պառթկումները հասել են ժամում 100 կիլոմետրի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На юго-восточном побережье Австралии впервые за 35 лет выпал снег
В минувшие выходные на юго-востоке Австралии, оказавшейся под властью антарктического циклона, впервые за последние 35 лет выпал снег. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в понедельник рассказали в национальном бюро гидрометеорологии.
По словам старшего метеоролога бюро Дина Стюарда, снег в штатах Виктория и Новый Южный Уэльс выпал из-за ледяного антарктического фронта. Циклон, пришедший с Южного полюса, принес на побережье холодный и сильный порывистый ветер, снегопады и метели.
"Рано утром снежный покров удивил и порадовал жителей штата Виктория. Настоящие метели и снегопады накрыли обширные территории к северу от Мельбурна, и это очень необычно. Многие из городов, улицы которых были засыпаны снегом на выходных, никогда не знали метелей и городские службы были просто не готовы к такому развитию событий, так что часть дорог оказалась закрыта. К счастью, снег растаял до наступления новой рабочей недели", - добавил он.
"Это был первый снег с 1985 года, когда в Гоулберне был зафиксирован тонкий снежный покров. Виновницей снегопада в горах стала область пониженного давления, которая пришла к нам с дальнего юга и из Тасмании, она остудила воздух и принесла обильные осадки", - отметил синоптик Майкл Эфрон.
В Сиднее и Мельбурне непогода ограничилась лишь сильным, ледяным ветром, порывы которого достигали скорости 100 км/ч.