ՀՀ վարչապետը և ԵԱՏՀ նախագահը հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ղրղզստանի Հանրապետություն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հանդես են եկել ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար համատեղ հայտարարությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - «Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, Հարգելի Տիգրան Սուրենի,
Ավարտվեց Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը: Որպես նախագահող երկրի ղեկավար՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել հանդիպման բոլոր մասնակիցներին կառուցողական և արդյունավետ աշխատանքի համար: Ընդհանուր առմամբ քննարկեցինք 15 հարց: Դրանցից շատերի կապակցությամբ հասանք համաձայնության՝ հիմք նախապատրաստելով Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստի համար:
Նիստի օրակարգային հարցերից կցանկանայի առանձնացնել, մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ալկոհոլային շուկայի կարգավորման մասին համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ մեր աշխատանքին վերաբերող հարցը: Փաստաթուղթն ուղղված է ալկոհոլային արտադրանքների փոխադարձ առևտրում խոչընդոտների վերացմանը և Միության կազմում ալկոհոլային շուկայում խոչընդոտներից խուսափելու  պայմանների ստեղծմանը:
Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի մոտ ապագայում վերջնական համաձայնության հասնել այս փաստաթղթի շուրջ։
Եվս մեկ հարց, որը միտված է Միության ներսում փոխադարձ առևտրի ընդլայնման համար պայմանների ստեղծմանը։ Այս որոշմամբ նախատեսվում է հրապարակել ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացման համատեղ կանխատեսումները, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների գյուղատնտեսական ապրանքների, սննդի, կտավատի, կաշվե հումքի, բամբակի, մանրաթելի և բրդի առաջարկի և պահանջարկի հավասարակշռությունը 2019-2020 թվականների համար: Ակնհայտ է, որ այս տեղեկատվությունը կօգնի մեր ֆերմերներին ավելի լավ կողմորոշվել ԵԱՏՄ շուկաներում և ավելի արդյունավետ պլանավորել իրենց ռազմավարությունը:
Նաև կցանկանայի առանձնացնել այն հարցը, որով նախատեսվում է մինչև 2025 թվականը մշակել և հաստատել ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձևավորման  աշխատանքային գրաֆիկը: Կարծում եմ, որ ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ստեղծումն սկզբունքային նշանակություն ունի մեր ինտեգրացիոն միավորման հետագա կատարելագործման և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև տնտեսական կապերի խորացման համար:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահին կխնդրեմ ավելի մանրամասն անդրադառնալ Խորհրդի որոշումներին, բայց մինչ խոսքը Տիգրան Սարգսյանին փոխանցելը հաճույքով կցանկանայի տեղեկացնել ձեզ, որ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 25-ին՝ Մոսկվայում։ Կցանկանայի նաև հիշեցնել, որ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 1-ին՝ Երևանում:
Հայաստանը՝ որպես նախագահող երկիր, անհամբեր սպասում է Միության անդամ պետությունների ղեկավարներին ընդունելու հնարավորությանը։ Միաժամանակ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի շրջանակում կկայանա միջազգային համաժողով «Եվրասիական մայրցամաքի տարանցիկային ներուժը» թեմայով: Քննարկվելու են մայրցամաքի տրանսպորտային և լոգիստիկ ցանցի զարգացման արդի հիմնախնդիրները, տարածաշրջանի պետությունների կողմից նոր լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախագծերի մշակման հեռանկարները և արդեն իսկ գոյություն ունեցող նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաև Եվրասիայի թվային միջանցքների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Ակնկալում ենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ակտիվ մասնակցությունն այս միջոցառմանը։
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղրղզստանին ջերմ ընդունելության և նիստի գերազանց կազմակերպման համար: Խոսքը փոխանցում եմ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին: Շնորհակալություն ուշադրության համար»։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյան – Շնորհակալ եմ, Նիկոլ Վովայի։ Զանգվածային լրատվության միջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, Գործնականում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ մեր օրակարգի բոլոր հայեցակարգային հարցերին և այսօր ընդունված որոշումներին։ Կցանկանայի ավելացնել միայն մեկ հարց, որը կապված է անդրազգային ընկերությունների համար նոր իրավաբանական տարածքի ձևավորմանը։ Հանձնաժողովին հանձնարարական է տրվել՝ համապատասխան աշխատանք իրականացնել, այդ թվում, ելնելով միջազգային փորձից, գիտահետազոտական աշխատանք կատարել՝ պարզելու համար, թե ինչ շրջանակում է գործելու այդ օրենսդրական դաշտը, ինչ արտոնություններ կստանան այն ընկերությունները, որոնք իրենց գործունեությունը կիրականացնեն Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում։ Նպատակն առևտրային կապեր հաստատելու և ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների տարածքում մեր ընկերությունների համար գործունեություն իրականացնելու ավելի գրավիչ պայմանների ստեղծումն է։ Միևնույն ժամանակ այդ ընկերությունների՝ նաև արտահանման ծավալների ավելացման նպատակադրման համատեքստում, մեր կարծիքով, հաշվի առնելով միջազգային փորձը, այսպիսի կարգավորումը, այսպիսի արտոնություններն իսկապես կարող են խթանել խոշոր եվրասիական ընկերությունների ձևավորումը։ Իսկ մնացած հարցերի մասով Նիկոլ Փաշինյանն արդեն մանրամասն ներկայացրեց այսօր ընդունված հայեցակարգային որոշումները։ Շնորհակալ եմ»:

Никол Пашинян и Тигран Саркисян выступили с совместным заявлением для СМИ
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, после заседания Евразийского Межправительственного советапремьер-министр Республики Армении Никол Пашинян и председатель Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян выступили с  совместным заявлением для СМИ.
Уважаемый Тигран Суренович,
Завершилось очередное заседания Евразийского межправительственного совета. Как глава председательствующей страны хотел бы поблагодарить всех участников заседания за конструктивную и продуктивную работу. Мы в общей сложности обсудили 15 вопросов. Достигли согласия по многим из них, подготовив фундамент для следующего заседания Высшего Евразийского экономического совета.
Из повестки дня заседания хотел бы отметить, в частности, вопрос, касающийся нашей работы по согласованию проекта Соглашения о регулировании алкогольного рынка в рамках Евразийского экономического союза. Документ нацелен на устранение препятствий во взаимной торговле алкогольной продукцией и формирование условий для недопущения барьеров на алкогольном рынке в рамках Союза.
Надеюсь, что нам  удастся в скорейшем будущем достичь окончательных соглашений по этому документу.
Еще один вопрос, направленный на создание условий для расширения взаимной торговли в рамках Союза – это решение, которое предусматривает опубликование совместных прогнозов развития агропромышленного комплекса, баланса спроса и предложения государств-членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию,  льну, кожевенному сырью, хлопку, волокну и шерсти на 2019-2020 годы. Очевидно, что данная информация поможет нашим сельхозпроизводителям лучше ориентироваться на рынках ЕАЭС и более эффективно планировать свою стратегию.
Далее хотел бы выделить вопрос, который предусматривает разрабтку и утверждение графика работ по формированию общего финансового рынка до 2025 года. Создание общего финансового рынка имеет принципиальное значение для дальнейшего совершенствования нашего интеграционного объединения и углубления экономических связей между государствами-членами ЕАЭС.
Я попрошу председателя Коллегии более детально остановится на решениях Совета, но до того, как передать слово Тиграну Суреновичу, я бы хотел с удовольствием проинформировать вас, что следующее заседание Евразийского межправительственного совета состоится 25-го октября, в Москве. Хотел бы также напомнить, что очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета состоится 1-го октября в Ереване.
Армения как председательствующая страна с нетерпением ждет возможности принять руководителей глав государств-членов ЕАЭС.
Одновременно в рамках заседания Высшего Евразийского экономического совета состоится международный форум под названием «Транзитный потенциал Евразийского континента». Будут обсуждены актуальные проблемы развития транспортно-логистической сети континента, перспективы разработки новых и реализации существующих масштабных инфраструктурных проектов государств региона, а также вопросы, связанные с развитием цифровых коридоров Евразии.
Мы рассчитываем на активное участие государств-членов ЕАЭС в этом мероприятии.
В завершение хочу поблагодарить Кыргызстан за радушный приём и великолепную организацию нашего заседания.
Передаю слово председателю Коллегии Тиграну Саркисяну.
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян:
Спасибо, Никол Воваевич,
В принципе, Никол Воваевич уже остановился на всех концептуальных вопросах нашей повестки и на всех решениях, которые сегодня приняты. Я бы хотел добавить только один вопрос, связанный с формированием нового юридического пространства для наднациональных компаний. Дано поручение Коллегии провести соответствующую работу, в том числе и запустить научно-исследовательскую работу, с целью определения, исходя из международного опыта, в каких рамках будет действовать это законодательное поле, какие привилегии получат те компании, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Евразийского союза, с тем, чтобы сделать более привлекательным налaживание кооперационных связей. Одновременно, нужно, чтобы мы нацелили эти компании на увеличение объемов экспорта, и, на наш взгляд, с учетом международного опыта, такое регулирование, такие преференции могут действительно стимулировать формирование крупных евразийских компаний. А в остальном уже Никол Воваевич подробно рассказал о концептуальных решениях, которые были сегодня приняты.