Կառավարությունը հաստատեց 2008-ի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության ձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կառավարության օգոստոսի 8-ի նիստում ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի ներկայացրած որոշման նախագիծն արժանացավ գործադիրի հավանությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, վերջինով սահմանվեցին 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, դիմումին կցվող փաստաթղթերի ցանկը և այդ դիմումի քննարկման կարգը:
ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ ներկայացվող նախագծով` սահմանվեց, որ տրամադրվող աջակցության ֆինանսավորումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցներով: Աջակցության տրամադրման համար դիմումը նախատեսված անձինք անձամբ կամ իրենց ներկայացուցչի միջոցով կարող են ներկայացնել ՀՀ արդարադատության նախարարություն՝ սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք տարվա ընթացքում:
Ամրագրվեց, որ ստացված բոլոր փաստաթղթերի համադրման և գնահատման արդյունքում պարզված հանգամանքների հաշվառմամբ՝ լիազոր մարմինը կկայացնի հետևյալ պատճառաբանված որոշումներից մեկը՝ բավարարել դիմումը և տրամադրել աջակցություն կամ մերժել դիմումը կամ կասեցնել դիմումի քննարկումը: Ընդ որում՝ շեշտվում է, որ դիմումը մերժվում է, եթե չի հաստատվում դիմումատուի՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունենալու հանգամանքը:
Լիազոր մարմնի ղեկավարի կողմից դիմումը բավարարելու դեպքում՝ լիազոր մարմինը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում աջակցության գումարը փոխանցում է դիմումատուի նշած՝ վերջինիս անունով բանկում բացված հաշվեհամարին:
Որպես աջակցության ձև՝ սահմանվում է դրամական օգնությունը՝ հետևյալ չափերով.
ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի` Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձին՝ 30.000.000 ՀՀ դրամ,
առողջությանը ծանր վնաս հասցված անձին՝ 15.000.000 ՀՀ դրամ,
առողջությանը միջին ծանրության վնաս հասցված անձին՝ 5.000.000 ՀՀ դրամ:
Շահագրգիռ քաղաքացիները Արդարադատության նախարարություն կարող են մոտենալ Կառավարության որոշումը ուժի մեջ մտնելուց հետո՝  պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:

Правительство Армении утвердило форму содействия лицам, пострадавшим во время событий 1 марта 2008 г
Правительство Армении утвердило форму содействия лицам, пострадавшим во время
событий 1 марта 2008 г
На заседании правительства 8 августа проект решения, представленного министром юстиции РА Рустамом Бадасяном, был одобрен правительством. Как передает «Арменпресс», последним определена форма, размер и порядок предоставления содействия пострадавшим во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, а также форма заявления о его предоставлении, перечень прилагаемых к заявлению документов и порядок рассмотрения этого заявления.
Согласно представленному проекту, было установлено, что финансирование предоставляемой помощи осуществляется за счет средств государственного бюджета Республики Армения.
Лица, предусмотренные для предоставления содействия, могут лично или через своего представителя представить заявление в Министерство юстиции РА в течение трех лет после вступления в силу данного решения.
Было закреплено, что с учетом обстоятельств, выявленных в результате сопоставления и оценки всех полученных документов, уполномоченный орган вынесет одно из мотивированных решений - удовлетворить заявление и предоставить содействие, или отклонить заявление, или приостановить рассмотрение заявления. При этом подчеркивается, что заявление отклоняется, если не подтверждается право заявителя на получение помощи.
В случае удовлетворения заявления руководителем уполномоченного органа уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней перечисляет сумму содействия на указанный заявителем счет, открытый на имя последнего в банке.
В качестве формы содействия устанавливается финансовая помощь в следующих размерах:
лицу, в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, имеющее статус правопреемника погибшего (умершего) вследствие полученной травмы - 30.000.000 драмов  РА
лицу, которому причинен тяжкий вред здоровью - 15.000.000 драмов
за вред здоровью человека средней тяжести - 5.000.000 драмов
Заинтересованные граждане могут подойти к Министерству юстиции на следующий же день после вступления в силу решения правительства.