Կառավարությունը 2019թ. հաստատել է մարզերում իրականացվելիք 23.2 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2019թ. ընթացքում 23.2 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագիր է հաստատել, որոնք կիրականացվեն Հայաստանի մարզերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սուբվենցիոն ծրագրերի առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք համաֆինանսավորվում են համայնքների եւ կառավարության կողմից: Տվյալ դեպքում 12.9 միլիարդը տրամադրում է կառավարությունը, 10.3 միլիարդը համայնքները»,- գրել է Փաշինյանը:
Վարչապետը ներկայացրել է այն միջոցառումները, որոնք կիրականացվեն այս ծրագրի շրջանակներում
«234 կիլոմետր համայնքային փողոցներ կնորոգվեն կամ կբարեկարգվեն, 58 բնակավայրերում կիրականացվի ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի կառուցման կամ նորոգման աշխատանքներ, 37 բնակավայրերում կկառուցվեն կամ կնորոգվեն ոռոգման համակարգեր, 42 բնակավայրերում կիրականացվի մանկապարտեզների կառուցում կամ հիմնանորոգում, 58 բնակավայրերում կգործարկվեն էներգախնայող լուսավորության համակարգեր, 53 բնակավայրերում կկառուցվեն կամ կնորոգվեն հասարակական նշանակության շենքեր, 15 բնակավայրերում կիրականացվեն գազամատակարարման համակարգերի կառուցման կամ նորոգման աշխատանքներ, 23 բնակավայրերում ձեռք կբերվեն հակակարկտային համակարգեր, 24 բնակավայրերում կիրականացվեն պուրակների, հրապարակների, այգիների կառուցման կամ բարեկարգման աշխատանքներ»,- նշել է վարչապետը:

Правительство утвердило субвенционную программу на 23.2 млрддрамов в областях на 2019г.
Правительство РА утвердило субвенционную программу на 23.2млрддрамовна 2019г. Программа  будет реализована в областях Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении НиколПашинян.
«Особенность субвенцонных программ заключается в том, что они софинансируютсяобщинами и правительством. В данном случае правительство выделяет 12,9 млрд, общины —10,3 млрд», - написал Пашинян.
Премьер-министр представил мероприятия, которые будут реализованы в рамках этой программы:
«Будут отремонтированы или усовершенствованы 234 км   общинных улиц, в 58 населенных пунктах будут построены или отремонтированы системы водоснабжения и канализации, в 37 населенных пунктах будут построены или отремонтированы ирригационные системы, в 42 населенных пунктах будут отремонтированы или капитально  отремонтированы детские  сады, в 53 населенных пунктах будут отремонтированы или реконструированы здания  общественного значения, в 15  населенных пунктах будет построена или отремонтирована система  газоснабжения,    в 23 населенных пунктахбудут закуплены противоградовые системы,  в 24 населенных пунктах будут построены или благоустроены парки, скверы, сады», - отметил  премьер-министр.