Թուրքական «Յավուզ» նավը սկսել է հորատման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական «Յավուզ» նավը սկսել է հորատման աշխատանքներ իրականացնել Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններում:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Հաբերլեր» լրատվամիջոցը:
«Յավուզ»-ը թուրքական երկրորդ նավն է, որը հորատման աշխատանքներ է իրականացնում Միջերկրականի արևելքում: Ըստ տեղեկությունների՝ այն երկուս ու կես ամիս աշխատելու է Կիպրոս կղզու արևելյան շրջաններում:
Նավի անձնակազմը բաղկացած է 140 հոգուց, որոնք 12 ժամ աշխատելուց հետո կարող են օգտվել նավի ժամանցի սրահներից:
Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտում հորատման աշխատանքները սկսվել էին դեռ ավելի վաղ: Թուրքիայի՝ հորատման աշխատանքներ իրականացնող առաջին նավը՝ Ֆաթիհը, դեռ մայիսին հորատման աշխատանքներ էր սկսել Կիպրոսի արևմտյան շրջաններում: Իսկ երկրորդ նավը՝ Յավուզը, հունիսի 20-ին Թուրքիայի Քոջաելլի նահանգի նավահանգստից սկսելով ուղևորությունը, հուլիսի 8-ի գիշերը հասել էր կղզու հյուսիսարևելյան ափերին:
Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում իրականացվող հորատման աշխատանքները շարունակելու հետ կապված ԵՄ-ն հուլիսի 15-ին հրապարակել էր Թուրքիայի դեմ իրականացվելիք պատժամիջոցները: Հիմնավորում էր հանդիսացել այն փաստը, որ Թուրքիայի կողմից իրականացվող հորատման աշխատանքները հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին: Սակայն Թուրքիան պաշտոնապես հայտարարել էր, որ չի դադարեցնելու հորատման աշխատանքները:

Турецкий корабль “Явуз” начал бурение
“Явуз” - второй турецкий корабль, который проводит бурильные работы на востоке Средиземного моря. Согласно информации, он будет работать в восточных районах острова Кипр в течение двух с половиной месяцев. Экипаж судна состоит из 140 человек, которые после 12 часов работы могут пользоваться развлекательными салонами судна.
Бурильные работы в исключительной экономической зоне Республики Кипр со стороны Турции были начаты ранее. Первый корабль Турции, осуществляющий буровые работы, “Фатих” еще в мае начал бурильные работы в западных районах Кипра. Второй корабль “Явуз” в ночь на 8 июля был у северо-восточного побережья острова.
В связи с продолжением бурильных работ со стороны Турции в исключительной экономической зоне Кипра ЕС 15 июля опубликовал санкции против Турции. Обоснованием санкций, является факт, что проводимые Турцией бурильные работы противоречат нормам международного права. Однако Турция официально заявила, что не прекратит бурильные работы.