Նյու Յորքում սկսվել Է անվարորդ ավտոմեքենաների փորձնական շահագործումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում օգոստոսի 7-ին սկսվել Է սահմանափակ մասշտաբով անվարորդ ավտոմեքենաների շահագործումը: Ինչպես հայտնել Է The New York Times թերթը, առաջին խմբաքանակը հասցվել Է Brooklyn Navy Yard արդյունաբերական համալիրի տարածք եւ շուրջօրյա անվճար ուղեւորափոխադրումներ կիրականացնի օղակաձեւ երթուղով այդ համալիրի տարածքում, որն զբաղեցնում Է 120 հեկտար տարածք:
Ավելի վաղ այդտեղ գործում Էր ռազմածովային նավաշինարան, որտեղ կառուցվում Էին «Միսուրի» տիպի գծանավեր, իսկ այժմ տեղավորված են շուրջ 400 ընկերությունների գրասենյակներ, եւ աշխատում Է շուրջ 10 հազար մարդ: Անվարորդ ավտոմեքենաների փորձնական շահագործումն այդ տարածքում կիրականացվի երկու տարվա ընթացքում: Էլեկտրական քարշուժով Polaris միկրոավտոբուսները, որոնք ուղեւորներին կփոխադրեն Brooklyn Navy Yard-ի տարածքում, նախատեսված են վեց ուղեւորի համար: Դրանք հանդերձված են լազերային սքաներներով, բարձր զգայունության տեսախցիկներով եւ հզոր համակարգչով: Որպես նախազգուշական միջոց յուրաքանչյուր ուղեւորության ժամանակ ուղեւորներին կուղեկցեն ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության հարցերի մասնագետը եւ IT-մասնագետը: Նրանք կհավաքեն եւ կվերլուծեն անվարորդ ավտոմեքենաների շահագործման մասին տեղեկատվությունը եւ անհրաժեշտության դեպքում կարող են ստանձնել կառավարումը:
Ավելի վաղ այդ համակրագի Optimus Pide գործարկու ընկերությունն արդեն անվարորդ ավտոմեքենաների փորձնական շահագործում Է իրականացրել Բոստոնի ծովային նավահանգստի շրջանում, ինչպես նաեւ Սաութ Վեյմութ ավանի (Մասաչուսեթսի նահանգ) բնակելի թաղամասում եւ, ընկերության գլխավոր կառավարիչ Ռայան Չինի խոսքով՝ ոչ մի անգամ ոչ մի կարգի պատահարներ տեղի չեն ունեցել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Нью-Йорке началась пробная эксплуатация машин-беспилотников
Эксплуатация беспилотных автомашин в ограниченном масштабе начинается в среду в Нью-Йорке. Как сообщила газета The New York Times, первая партия доставлена на территорию промышленного комплекса Brooklyn Navy Yard и будет осуществлять круглосуточные бесплатные перевозки пассажиров по кольцевому маршруту на территории этого комплекса, занимающего площадь в 120 га. Ранее там существовала военно-морская верфь, где строились линкоры типа "Миссури", а сейчас размещены офисы около 400 компаний и работают около 10 тыс. человек. Пробная эксплуатация беспилотников на этой территории будет осуществляться в течение двух лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Шесть микроавтобусов Polaris на электрической тяге, которые будут развозить пассажиров по территории Brooklyn Navy Yard, рассчитаны на шесть пассажиров. Они оснащены лазерными сканнерами, высокочувствительными видеокамерами и мощным бортовым компьютером. В качестве меры предосторожности в каждой поездке пассажиров будут сопровождать специалист по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения и IT-специалист. Они будут собирать и анализировать информацию об эксплуатации беспилотников и в случае необходимости смогут взять управление на себя.
Ранее компания-оператор этой системы Optimus Pide уже осуществляла пробную эксплуатацию беспилотников в районе Бостонского морского порта, а также в жилом квартале городка Саут-Веймут (штат Массачусетс) и, по словам главного управляющего компании Райана Чина, ни разу не случалось никаких происшествий.