«Պոբեդա»-ն հայտարարել է ձմեռային սեզոնից Գյումրիից չվերթները դադարեցնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական «Պոբեդա» լոուքոսթերը ձմեռային սեզոնից դադարեցնում է դեպի Հայաստան՝ Գյումրի չվերթները: Ռուսական ընկերությունն իր այդ որոշումը պատճառաբանել է «Շիրակ» օդանավակայանում վառելանյութի պարբերաբար թերլիցքավորմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտնել է ավիաընկերության աղբյուրը:
«Գյումրիի օդանավակայանում, ցավոք,  վառելանյութի լիցքավորման ընկերությունը պարբերաբար թերի է լիցքավորում: «Պոբեդան» բազմիցս դիմել է օդանավակայանի ղեկավարությանը՝ պահանջելով պարզել իրավիճակը: Սակայն օդանավակայանի միջոցառումներն անբավարար են, և վառելանյութ լիցքավորողը շարունակում է թերլիցքավորման պրակտիկան: Մինչև ամառային սեզոնի վերջը «Պոբեդան» կկատարի իր ծրագրած չվերթները դեպի Գյումրի, որպեսզի իր հաճախորդներին դժվար դրության մեջ չդնի: Ձմեռային սեզոնից այս ուղղությամբ տոմսերի վաճառքը դադարեցված է»,- ասել է նա:
Ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչը հաստատել է, որ վաճառքը դադարեցված է: Այս պահին «Պոբեդան» կատարում է շաբաթական 10 չվերթ Մոսկվայից Գյումրի (այնտեղից առաջարկվում է տեղափոխում մինչև Երևան): Ձմեռային սեզոնին նախատեսված էր շաբաթական 7 չվերթ:
Լոուքոսթերը Գյումրի չվերթները սկսել էր իրականացնել 2016 թվականի դեկտեմբերից:
«Արմենպրես»-ը փորձում է ստանալ օդանավակայանի և ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի պատասխանատուների մեկնաբանությունները:

YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS. A Russian low-cost carrier has announced it is cancelling flights to Armenia’s second largest city starting from the winter season.
Pobeda Airlines has claimed the reason for suspending the operations to Gyumri to be the under-fueling of its planes at the Shirak Airport, a source told TASS.
The source claims that the company in charge of re-fueling the aircraft is regularly under-fueling the Pobeda planes. The source said Pobeda has numerously requested the airport’s administration to solve the problem.
“However the airport’s actions are insufficient and the re-fueler continues under-fueling. Pobeda will carry out its scheduled flights to Gyumri until the end of the summer season so that its customers don’t appear in a difficult situation. Sales of tickets in this direction from the winter season are suspended,” the source told TASS.
Pobeda is operating 10 roundtrip flights per week from Moscow to Gyumri and had a planned 7 flights per week operations for the winter season.