Գործադիրը պարզաբանում է հունական ավիափոխադրողի կողմից Հուրգադա-Երևան չվերթների իրականացման պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուրգադայում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին հուլիսի 26-ին և 29-ին Երևան տեղափոխելու համար կառավարությունն օգտվել է հունական SpotAir ավիաընկերության ծառայություններից՝  երկու թռիչքի համար վճարելով 47 121 դոլար:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը նշեց, որ ոչ հայկական ավիափոխադրողի ծառայություններից օգտվելը պայմանավորված էր իրավիճակին արագ արձագանքմամբ:
«2019 թ. հուլիսի 25-ի Հուրգադա–Երևան չարտերային, նախապես պլանավորված չվերթի չեղարկման հետևանքով հանգստից վերադառնալ ցանկացող հարյուրավոր ՀՀ քաղաքացիներ, այդ թվում 10-ը՝ մինչև երկու տարեկան երեխաներ, հայտնվել էին չնախատեսված արտակարգ իրավիճակում: Այս իրադրությունում առաջնային էր ժամ առաջ կազմակերպել Հուրգադայում մնացած ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ վերադարձը՝ այդ պահին տեղում հասանելի բոլոր միջոցների գործադրմամբ: Ուստի, կոլեգիալ որոշում է կայացվել նախապատվությունը տալ ՀՀ քաղաքացիների՝ ժամ առաջ հայրենիք վերադարձնելուն ու թռիչքը կազմակերպել այն ավիափոխադրողի միջոցով, որն այդ պահին ուներ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը և կարող էր անհապաղ իրականացնել չվերթը:
Օրեր անց՝ օգոստոսի 1-ին հնարավոր եղավ արդեն չվերթն իրականացնել «Տարոն-Ավիա» ընկերության միջոցով: Միաժամանակ հավելենք, որ առաջին երկու չվերթներով Հայաստան է վերադարձել 315, իսկ երրորդ չվերթով՝ 100 ՀՀ քաղաքացի:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն գործում է ՀՀ սահմանադրությամբ, օրենքներով և իրավական այլ ակտերով սահմանված կարգով և իր կանոնադրության դրույթներով, այն կոմերցիոն գործունեությանը միջամտելու որևէ գործառույթ չունի: Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ում աջակցության և միասնական աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ 415 ՀՀ քաղաքացիների ժամանակին և ապահով վերադարձը Հայաստան»,- նշեց Հունանյանը:

Правительство разъясняет причину осуществления греческим авиаперевозчиком рейсов Хургада –Ереван
Для перевозки оставшихся в Хургаде граждан Армении 26 и 29 июля в Ереван правительство воспользовалось услугами греческой авиакомпании “SpotAir”, заплатив за два полета 47 121 долларов.
В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь вице-премьера Армении Тиграна Авиняна Ваан Унанян отметил, что воспользование услугами не армянских авиаперевозчиков было обусловлено быстрой реакции на ситуацию
“ В связи с отменой запланированного на 25 июля 2019 года чартерного рейса Хургада - Ереван, сотни граждан Армении, желающих вернуться из отпуска, в том числе 10 детей в возрасте до двух лет оказались в незапланированной чрезвычайной ситуации. В этой ситуации первоочередным было организовать безопасное возвращение оставшихся в Хургаде граждан Армении насколько возможно скорее, с применением всех доступных на тот момент средств. Было принято коллегиальное решение для возвращения граждан Армении на родину сделать предпочтение и организовать полет через авиаперевозчика, который на тот момент имел все необходимые документы и мог немедленно осуществить рейс.
Через несколько дней, 1-го августа, стало возможным осуществить рейс посредством компании “Тарон-Авиа”. Добавим, что первыми двумя рейсами в Армению вернулись 315 граждан, а третьим рейсом - 100 граждан Армении.
Комитет гражданской авиации РА действует в порядке, установленном Конституцией РА, законами и иными правовыми актами и положениями своего устава, он не имеет никаких функций вмешиваться в коммерческую деятельность.
Выражаем благодарность всем тем, благодаря поддержке и совместной работе которых стало возможным своевременное и безопасное возвращение 415 граждан РА в Армению”, - отметил Унанян.