ԱՄՆ նախագահի թեկնածուն խոստացել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրությունների դեմոկրատ թեկնածու Բերնի Սանդերսը հայտնել է, որ պատրաստ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սանդերսը հայտնել է հուլիսի 26-ին Լոս Անջելեսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ խոստանալով ընտրվելու դեպքում ապրիլի 24-ին նախագահի ուղերձի մեջ օգտագործել ցեղասպանություն բառը, ի տարբերություն նախորդ նախագահների, ովքեր չպահեցին իրենց խոստումը:
«Դուք դեմ կգնա՞ք Թուրքիայի կառավարությանը և պաշտոնապես կօգտագործե՞ք ցեղասպանություն բառը» MassisPost-ի հարցին, Ամերիկայի սենատի անդամը նշել է. «Այո, ես կարծում եմ, որ այս բանավեճն ավարտված է»:
Բերնի Սանդերսը գործող սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Թեդ Կրուզի նախաձեռնած Հայոց ցեղասպանության բանաձևի համահեղինակներից մեկն է:

Кандидат в президенты США обещал признать Геноцид армян
Как  передает Арменпресс, об этом Сандерс сказал на пресс-конференции в  Лос-Анджелесе 26 июля, пообещав, в случае  избрания, в президентском послании  24 апреля произнести слово «геноцид» - в отличие  от прежних президентов, не сдержавших свое  слово.
«Вы пойдете против  руководства Турции и официально произнесете слово «геноцид»? На этот вопрос журналиста MassisPost  член Сената  США ответил: «Да. Думаю,  дискуссия  окончена».
Берни Сандерс – один из авторов резолюции о Геноциде  армян, инициированной  действующими сенаторами Робертом Менендесом и Тедом Крузом.