ԱՄՆ նախագահի թեկնածուն խոստացել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրությունների դեմոկրատ թեկնածու Բերնի Սանդերսը հայտնել է, որ պատրաստ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սանդերսը հայտնել է հուլիսի 26-ին Լոս Անջելեսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ խոստանալով ընտրվելու դեպքում ապրիլի 24-ին նախագահի ուղերձի մեջ օգտագործել ցեղասպանություն բառը, ի տարբերություն նախորդ նախագահների, ովքեր չպահեցին իրենց խոստումը:
«Դուք դեմ կգնա՞ք Թուրքիայի կառավարությանը և պաշտոնապես կօգտագործե՞ք ցեղասպանություն բառը» MassisPost-ի հարցին, Ամերիկայի սենատի անդամը նշել է. «Այո, ես կարծում եմ, որ այս բանավեճն ավարտված է»:
Բերնի Սանդերսը գործող սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Թեդ Կրուզի նախաձեռնած Հայոց ցեղասպանության բանաձևի համահեղինակներից մեկն է:

YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. US presidential candidate Senator Bernie Sanders (DVT) said he is ready to recognize the Armenian Genocide.
During a round-table discussion on July 26 in Los Angeles, the US presidential candidate vowed to address it as such during the annual presidential address on April 24, unlike previous Presidents who have failed to uphold their promise, MassisPost reported.
Asked “will you stand up to the Turkish government and officially use the word genocide”, the Senator said: “Yes, I think the debate [on the Genocide] is now over”.
Bernie Sanders is currently a co-sponsor of the Armenian Genocide Resolution S.Res.150, spearheaded by Senator Bob Menendez (D-NJ) and Ted Cruz (R-TX).