ԱԽ-ն կմշակի ազգային անվտանգության նոր ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհուրդն Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարություն կմշակի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հուլիսի 26-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Գործող ռազմավարությունն ընդունվել է 12 տարի առաջ, որից հետո Հայաստանում, տարածաշրջանում և աշխարհում հիմնարար փոփոխություններ են տեղի ունեցել: 2007 թ. ի վեր Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններում զարգացման նոր միտումներ են արձանագրվել: Տեղի է ունեցել ռուս-վրացական պատերազմը` սրելով այդ երկրների միջև հարաբերությունները: Իրան-ԱՄՆ լարված հարաբերություններով պայմանավորված՝ մեր սահմանակից Իրանի համար առաջացել են պատժամիջոցները հաղթահարելու նոր խնդիրներ: Մերձավորարևելյան տարածաշրջաններին վերաբերող հիմնահարցերը ենթարկվել են էական փոփոխությունների: Մեզ համար լրջագույն խնդիր է` բացառել դեռևս հարկ եղած գնահատականների չարժանացած 2016 թ. ապրիլյան իրադարձությունների կրկնությունը: 2018 թ. Հայաստանում արձանագրվել են հիմնարար փոփոխություններ, մեծ փոփոխությունների է ենթարկվել Հայաստանի տնտեսական ինտեգրման քաղաքականությունը: Հայաստանը դարձել է ԵԱՏՄ անդամ, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ ստորագրել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»,- ասաց Գրիգորյանը:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշեց, որ այս փոփոխությունների հետ մեկտեղ կան իրողություններ, որոնք մնացել են անփոփոխ:
«Հայաստանի գլխավոր մարտահրավերները շարունակում են մնալ Արցախյան հիմնահարցի շուրջ գոյություն ունեցող գործընթացները` փոխզիջումների ճանապարհով հիմնահարցը լուծելու վերաբերյալ Ադրբեջանի մերժողական քաղաքականության պատճառով: Շարունակում է փակ մնալ նաև հայ-թուրքական սահմանը»,- նշեց Արմեն Գրիգորյանը:
Նա ընգծեց, որ անհրաժեշտ է ձևավորել մի փաստաթուղթ, որը կլինի ճկուն և կարձագանքի մեր երկրում, տարածաշրջանում ու աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին:

YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Security Council of Armenia will develop a new National Security Strategy, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan told reporters today.
“The current Strategy was approved 12 years ago after which fundamental changes have taken place in Armenia, the region and the world. New development trends were recorded in the Russia-West relations since 2007. The Russian-Georgian war took place, escalating the relations between these countries. Due to the Iran-US tense relations, there are new problems for Iran connecting with overcoming the sanctions. The issues relating to the Middle East regions have undergone major changes. Ruling out the repetition of the 2016 April events, not assessed as needed, is a key task for us. Fundamental changes were recorded in Armenia in 2018, Armenia’s economic integration policy has undergone great changes. Armenia is a member of the Eurasian Economic Union, as well as signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU”, Grigoryan said.
He noted that in line with these changes certain realities have remained unchanged.
“The ongoing developments over the Artsakh conflict remain as key challenges for Armenia, due to Azerbaijan’s refusal policy to solve the issue through mutual concessions. The Armenian-Turkish border still remains closed”, he said.
Armen Grigoryan said a document is needed that will be flexible and will react to the developments taking place in Armenia, the region and the world.