Կառավարությունն աննախադեպ ֆինանսավորում է կատարելու բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում բարձր տեխնոլոգիաները զարգացնելու ուղղությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 25-ին  Renderforest ընկերության նոր շենքի բացման արարողության ժամանակ այս մասին ասաց  Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Մենք ստացել ենք արդեն միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, համաձայն որի բավականին լուրջ ֆինանսավորում է սպասվում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում: Կարող եմ ասել, որ Հայաստանի պատմության մեջ այդպիսի բան չի եղել, որ այդքան մեծ գումար ուղղվի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացմանը: Թվեր չեմ ուզում հնչեցնել, որովհետև դեռ Ազգային ժողովը պետք է հաստատի դրանք, բայց արդեն իսկ պարզ է, որ մենք մեծ քայլերով պետք է առաջ գնանք բոլորս միասին»,- ընդգծեց Արշակյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց նաև, որ օգոստոսի 2-ին «Սևան ՍտարտափՍամմիթ 2019»-ի շրջանակներում նախարարությունը շնորհանդես է կազմակերպելու և  հստակեցվելու են, թե  ոլորտում կոնկրետ որ ուղղությամբ պետք է առաջ գնալ:

Правительство Армении сделает беспрецедентное финансирование для развития высоких технологий
Правительство Армении предпринимает серьезные шаги для развития высоких технологий. Как сообщает «Арменпресс», об этом 25 июля на церемонии открытия нового здания компании Renderforest сказал министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян. Мы уже получили среднесрочную программу расходов, согласно которой в сфере высокотехнологичной промышленности ожидается довольно серьезное финансирование. Могу сказать, что в истории Армении такого еще не было, чтобы столь большая сумма была направлена на развитие высокотехнологичной промышленности. Не хочу озвучивать цифры, поскольку Национальное собрание еще должно их утвердить, но уже ясно, что мы, все вместе, большими шагами должны идти вперед”, - подчеркнул Аршакян.
Министр также сообщил, что 2 августа в рамках программы “Севан стартап саммит 2019”  министерство организует презентацию и уточнит, в каком конкретно направлении следует идти вперед.