Կառավարությունն աննախադեպ ֆինանսավորում է կատարելու բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում բարձր տեխնոլոգիաները զարգացնելու ուղղությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 25-ին  Renderforest ընկերության նոր շենքի բացման արարողության ժամանակ այս մասին ասաց  Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Մենք ստացել ենք արդեն միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, համաձայն որի բավականին լուրջ ֆինանսավորում է սպասվում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում: Կարող եմ ասել, որ Հայաստանի պատմության մեջ այդպիսի բան չի եղել, որ այդքան մեծ գումար ուղղվի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացմանը: Թվեր չեմ ուզում հնչեցնել, որովհետև դեռ Ազգային ժողովը պետք է հաստատի դրանք, բայց արդեն իսկ պարզ է, որ մենք մեծ քայլերով պետք է առաջ գնանք բոլորս միասին»,- ընդգծեց Արշակյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց նաև, որ օգոստոսի 2-ին «Սևան ՍտարտափՍամմիթ 2019»-ի շրջանակներում նախարարությունը շնորհանդես է կազմակերպելու և  հստակեցվելու են, թե  ոլորտում կոնկրետ որ ուղղությամբ պետք է առաջ գնալ:

Government to provide unprecedented funding for development of high technologies
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Armenian government is taking serious steps to develop high technologies, Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan said during the opening ceremony of the new office of Renderforest on July 25.
“We have already received the medium-term expenditure program according to which quite a serious funding is expected in the field of high technological industry. I can state that there hasn’t been such case in the history of Armenia that so much money is provided for the development of high technological industry. I don’t want to announce numbers because the Parliament still must approve it, but it’s already clear that we should move ahead together with great steps”, he said.
The minister also informed that the ministry is going to organize a presentation on August 2 on the sidelines of the Sevan Startup Summit aimed at clarifying in which concrete direction it is necessary to move on the field.