Մերկելը ներկա կլինի Լեհաստանում Երկրորդ աշխարհամարտն սկսվելու տարելիցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերելը Լեհաստան կժամանի՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն սկսվելու 80-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, որը կնշվի սեպտեմբարի 1-ին: Հուլիսի 24-ին այս մասին Polsat հեռուստաալիքի եթերում հայտնել Է Լեհաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Բլաժեյ Սպիխալսկին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Տիկին կանցլերը հայտնել Է, որ կլինի»,- ասել Է նա՝ ընդգծելով, որ մշտապես հասատումներ են ստացվում տարբեր երկրներից, այդ թվում Արեւելյան գործընկերության պետություններից (Ադրբեջան, Հայաստան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա)»: «Մեզ համար կարեւոր Է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն սկսվելու 80-րդ տարելիցի առթիվ միջոցառումներին մասնակցեն այլ երկրների, այսօրվա դրությամբ մեր մերձավոր դաշնակիցների հնարավորինս շատ ներկայացուցիչներ, Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները»,- նշել Է Սպիխալսկին: Ըստ որում, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Լեհաստանը հանդիսություններին չի հրավիրել Ռուսաստանին, Լեհաստանի ղեկավարի ներկայացուցիչն ընդգծել Է, որ ՌԴ-ն չի մտնում հիշյալ միջազգային կազմակերպությունների (ԵՄ, ՆԱՏՕ, Արեւելյան գործընկերություն) թվի մեջ: «Այդ երկրները հրավիրվել են Լեհաստանի կողմից, իսկ այստեղ հրավեր պարազապես չի ուղարկվել»,- նշել Է մամուլի քարտուղարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Меркель будет присутствовать на годовщине начала Второй мировой войны в Польше
Канцлер ФРГ Ангела Меркель прибудет в Польшу на мероприятия, посвященные 80-й годовщине начала Второй мировой войны, которая будет отмечаться 1 сентября. Об этом сообщил в среду в эфире телеканала Polsat пресс-секретарь президента Польши Блажей Спыхальский.
"Госпожа канцлер передала, что будет", - сказал он, подчеркнув, что "подтверждения постоянно поступают из разных стран, в том числе и из государств Восточного партнерства (Азербайджан, Армения, Белоруссия, Грузия, Молдавия, Украина)",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Для нас важно, чтобы в мероприятиях по случаю 80-й годовщины начала Второй мировой войны участвовало как можно больше представителей других стран, наших ближайших на сегодняшний день союзников - лидеров ЕС и НАТО", - указал Спыхальский.
При этом, отвечая на вопрос о том, почему Польша не пригласила на торжества Россию, представитель польского лидера подчеркнул, что РФ не входит в число указанных международных организаций (ЕС, НАТО, Восточное партнерство). "Эти страны приглашались Польшей, а здесь приглашение просто не было направлено", - отметил пресс-секретарь.