ԵՄ-ն առեւտրի ոլորտում ԱՄՆ-ի հետ Էլ ավելի վատ Է վարվում, քան Չինաստանը. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 23-ին հերթական անգամ հայտարարել Է, որ Եվրամիության երկրներն առեւտրի ոլորտում Միացյալ Նահանգների հետ վարվում են Էլ ավելի վատ, քան Չինաստանը:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Վաշինգտոնում ելույթ ունենալով ուսանողական խորհրդաժողովում՝ պետության ղեկավարը նշել Է, որ «մի շարք երկրներ շահույթ են ստանում» ԱՄՆ-ի հաշվին: «Վատթարագույն վիրավորողներից որոշները մեր այսպես կոչված դաշնակիցներն են: Նրանք հարստանում են մեր հաշվին առեւտրի ոլորտում: Եվրամիությունը մեզ համար ավելի վատն Է առեւտրի ոլորտում, քան Չինաստանը: Ոչ ոք չԷր Էլ մտածի այդ մասին»,- պնդել Է նա:
«Նրանք՝ Եվրամիությունը, սպանում են մեզ: Այն (ԵՄ-ն) սեղծվել Է, որպեսզի մեզնից առաջ անցնի տնտեսական ոլորտում, եւ, այնուամենայնիվ, մենք պաշտպանում ենք նրանց ՆԱՏՕ-ի միջոցով: Այդ կերպ նրանք հարստանում են մեր հաշվին առեւրի բնագավառում, իսկ մենք պաշտպանում ենք նրանց զինված ուժերի միջոցով»,- կարծում Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը: Նա վերստին քննադատության Է ենթարկել դաշինքի մասնակից շատ երկրների պաշտանության համար ծախսերը համախառն ներքին արդյունքի մինչեւ 2 տոկոս բարձրացնելուց հրաժարվելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что ЕС поступает с США в сфере торговли еще хуже, чем Китай
Американский президент Дональд Трамп во вторник в очередной раз заявил, что страны Евросоюза в торговой сфере поступают с Соединенными Штатами еще хуже, чем Китай.
Выступая в Вашингтоне на студенческой конференции, глава государства отметил, что "ряд стран наживается" на США. "Некоторые из худших обидчиков - наши так называемые союзники. Они наживаются на нас в сфере торговли. Евросоюз для нас хуже в торговле, чем Китай. Никто бы не подумал об этом", - утверждал Трамп,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Они - Евросоюз - убивают нас. Он [ЕС] был создан для того, чтобы опережать нас в экономической сфере, и, все же, мы защищаем их с помощью НАТО. Таким образом, они наживаются нас в торговле, а мы защищаем их с помощью вооруженных сил", - считает американский лидер. Он вновь подверг критике многие страны - участницы альянса за отказ повышать расходы на оборону до 2% ВВП.