Գնդեվազ համայնքում  չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեալկան գործով վերականգնվել է 50 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթ է ընդունվել Գնդեվազ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ Ոստիկանությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը. պետությանը պատճառված վնասը մասամբ վերականգնվել է։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ հողատարածքների օտարման գործընթացում Գնդեվազ համայնքի ղեկավարի կողմից թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ, պարզվել է մեխանիզմը:
Մասնավորապես՝ համայնքի ղեկավարը, տեղյակ լինելով, որ ՓԲ ընկերությունը հողատարածքներ է գնում, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, շահադիտական նպատակով, պաշտոնեական դիրքը համայնքային ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հանդիսանալով հողերի օտարման աճուրդ կազմակերպող մարմնի ղեկավար, համայնքի ղեկավարի որոշմամբ  և հիմք ընդունելով աճուրդային հանձնաժողովի արձանագրությունը, համայնքի արոտավայր հողատարածքներից  9.91 հեկտար հողատարածքը 2014թ. մայիսի 29-ին 410.130 ՀՀ դրամով աճուրդային կարգով վաճառել է իր որդուն, ով իր հերթին նշված հողատարածքը 2015թ. մայիսի 26-ին անհամեմատ թանկ՝ 147 300 838 ՀՀ դրամով, վաճառել է հիշյալ ՓԲ ընկերությանը՝ էական վնաս պատճառելով համայնքին:
Գնդեվազ համայքնի նախկին ղեկավարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, չարաշահումներին հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց ամբողջ շրջանակը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու, ինչպես նաև այլ գործարքներում ևս հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ նախնական տվյալներն ստուգելու ուղղությամբ։

По уголовному делу, возбужденному по факту злоупотреблений в общине Гндеваз, восстановлено 50 млн др
По уголовному делу, возбужденному по факту злоупотреблений в общине Гндеваз,
восстановлено 50 млн др
Следственный комитет Армении принял в производство уголовное дело, возбужденное по признакам части 1-ой статьи 308-ой Уголовного кодекса Армении по факту злоупотреблений, совершенных бывшим главой общины Гндеваз. Нанесенный государству ущерб частично восстановлен. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении.
В результате предпринятых в ходе предварительного следствия широкомасштабных следственных действий были получены фактические данные о видимых злоупотреблениях, допущенных главой общины Гндеваз в процессе отчуждения земельных участков, был выявлен их механизм.
В частности, глава общины, будучи осведомленным о том, что ЗАО покупает земельные участки, злоупотребляя своими должностными полномочиями в корыстных целях, используя должностное положение вопреки интересам общинной службы, являясь руководителем органа, организующего аукцион по отчуждению земель, решением главы общины и принимая за основу протокол аукционной комиссии, 29-го мая 2014 года продал земельный участок  пастбищных земель общины площадью 9,91 га  за 410.130 драмов РА своему сыну, нанеся существенный ущерб общине, который, в свою очередь, 26 мая 2015 года несравнимо дороже, за 147 300 838 драмов, перепродал указанный земельный участок ЗАО.
В отношении экс-главы общины Гндеваз избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предпринимаются необходимые следственные действия для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования всех обстоятельств инцидента, выяснения всего круга лиц, причастных к злоупотреблениям, персонализации их действий, а также проверки предварительных данных о возможных злоупотреблениях и в других сделках.
В ходе предварительного следствия ущерб, нанесенный общине, был восстановлен в размере 50 000 000 драмов.