Ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է Գրիգորյանի և Ամիրյանի գործով դատական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է ԵԿՄ վարչության նախկին նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի և նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստը նախագահում է դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը:
Մանվել Գրիգորյանը կրկին չի ներկայացել դատարան առողջական վիճակի վատ լինելու պատճառով, ինչի մասին դատարան փաստաթուղթ է ներկայացվել:
Դատարան է հրավիրվել Գրիգորյանի բժիշկ-էնդոկրինոլոգ Լուսինե Մամիկոնյանը, քանի որ նա այն դատաբժշկական փորձագետներից է, որոնց պաշտպանական կողմը խնդրել է ներգրավել փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում:
Դատաբժշկական միջգերատեսչական փորձաքննություն նշանակելու միջնորդություն ներկայացրել էր Դատախազությունը:
Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ապօրինի կերպով՝ <<Զենքի մասին>> ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք է բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաև կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։
Նազիկ Ամիրյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ապօրինի կերպով՝ <<Զենքի մասին>> ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, ամուսնու՝ Մանվել Գրիգորյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք է բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր,ինչպես նաև կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

В суде общей юрисдикции продолжается судебное заседание по делу Григоряна и Амирян
В суде общей юрисдикции Еревана продолжается судебное заседание по делу бывшего председателя правления Союза добровольцев “Еркрапа”, генерала Манвела Григоряна и его супруги Назик Амирян.
Как передает «Арменпресс», на заседании председательствует судья Мнацакан Мартиросян.
Манвел Григорян вновь не явился в суд из-за плохого состояния здоровья, о чем в суд был представлен документ.
В суд вызвана врач-эндокринолог Григоряна Лусине Мамиконян, поскольку она является одним из тех судебно-медицинских экспертов, которых защита попросила включить в состав комиссии экспертизы.
Ходатайство о назначении межведомственной судебно-медицинской экспертизы представила прокуратура.
Манвелу Григоряну предъявлено обвинение в том, что он незаконно, в обход ограничений, предусмотренных Законом РА “Об оружии”, по предварительному сговору с женой Назик Амирян, сыном Арманом Григоряном и другими лицами, не выясненными следствием, незаконно приобретал, перевозил и незаконно хранил в принадлежащих им трех домах огнестрельное оружие, боеприпасы, патроны для огнестрельного оружия с нарезным стволом, взрывчатые вещества, и также совершал хищения разного рода.
Назик Амирян предъявлено обвинение в том, что, она незаконно, в обход ограничений, предусмотренных Законом РА “Об оружии”, по предварительному сговору с мужем Манвелом Григоряном, сыном Арманом Григоряном и другими лицами, не выясненными следствием, незаконно приобретала, перевозила и незаконно хранила в принадлежащих им трех домах огнестрельное оружие, боеприпасы, патроны для огнестрельного оружия с нарезным стволом, взрывчатые вещества, и также совершала хищения разного рода.