Հայաստանում միշտ կհիշենք Ամանոյին՝ որպես մեր երկրի անկեղծ բարեկամ. Փաշինյանի ցավակցական հեռագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան մասին:
Որպես փորձառու ղեկավար՝ գլխավոր տնօրեն պարոն Ամանոն ունեցավ բազմաթիվ նվաճումներ՝ մարտահրավերներով լի այս ժամանակներում առաջնորդելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը մեծ իմաստությամբ և նվիրումով:
Ջերմությամբ եմ հիշում վերջերս Երևանում ունեցած մեր հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկեցինք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցեր: Հայաստանում միշտ կհիշենք Յուկիյա Ամանոյին՝ որպես մեր երկրի անկեղծ բարեկամ, ով էական ներդրում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փոխգործակցության ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և կառավարության անունից հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունը և զորակցությունը Յուկիյա Ամանոյի ընտանիքին և հարազատներին»:

We will always remember Amano as sincere friend of our country – Pashinyan offers condolences
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan extended condolences on the occasion of the death of Yukiya Amano, director general of the International Atomic Energy Agency (IAEA).
As ARMENPRESS was informed from the Office f the Prime Minister of Armenia, the condolence letter runs as follows,
“It was with deep grief that I learned about the death of director general of the International Atomic Energy Agency Yukiya Amano.
As an experienced leader, director general Amano recorded many achievements leading the International Atomic Energy Agency in this period full of challenges with great prudency and devotion.
I recall with warmth our recent meeting in Yerevan, during which we discussed key issues of bilateral interest. In Armenia we will always remember Amano as a sincere friend opf our country, who had a significant contribution to the strengthening of partnership between the Republic of Armenia and the International Atomic Energy Agency.
I offer my deep condolences on behalf of the people of the Republic of Armenia and the Government and solidarity to the family and friends of Yukiya Amano”.