Արցախի ԱԺ հանձնաժողովը հավանության է տվել Ընտրական օրենսգրքի և կից օրենքների նախագծերի փաթեթին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հովիկ Ջիվանյանի նախագահությամբ հուլիսի 19-ին տեղի է ունեցել Արցախի Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, նիստին հրավիրված արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը հանձնաժողովին է ներկայացրել ԱԺ-ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված Ընտրական օրենսգրքի և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ պատգամավոր Հայկ Խանումյանի, «Շարժում-88», «Դաշնակցություն» ու «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունների առաջարկները և դրանց վերաբերյալ կառավարության եզրակացությունները:
Քննարկումից հետո, հանձնաժողովը քվեարկել և դրական եզրակացություն է տվել նախագծերի փաթեթն առաջիկա արտահերթ նստաշրջանի նիստում քննարկելուն:
Հաջորդիվ արդարադատության նախարարը ներկայացրել է ԱԺ–ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Կուսակցությունների մասին» օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ առաջարկություն է ներկայացրել «Դաշնակցություն» խմբակցությունը: Արարատ Դանիելյանն անդրադարձել է առաջարկին՝ պատգամավորների հետ քննարկելով կառավարության հիմնավորումները: Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագիծը ԱԺ առաջիկա արտահերթ նստաշրջանի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելուն:

Комиссия НС Арцаха одобрила Избирательный кодекс и прилагаемый к нему пакет законопроектов
Под председательством Овика Дживаняна 19-го июля состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, приглашенный на заседание министр юстиции Арарат Даниелян представил предложения депутата Айка Ханумяна и фракций "Движение-88", "Дашнакцутюн", "Демократия", по принятому Национальным собранием в первом чтении Избирательному кодексу и прилагаемому к нему пакету законопроектов, а также заключения Правительства относительно данных предложений. После обсуждения, комиссия проголосовала и дала положительное заключение для обсуждения пакета законопроектов на заседании предстоящей внеочередной сессии.
Далее министр юстиции представил законопроект "О партиях", принятый Национальным собранием в первом чтении, относительно которого предложение представила фракция "Дашнакцутюн". Арарат Даниелян коснулся данного предложения, обсудив с депутатами обоснования Правительства. Комиссия дала положительное заключение для обсуждения законопроекта во втором чтении на заседании предстоящей внеочередной сессии.