Տավարացյանը կշարունակի պաշտոնավարել. ԲԴԽ-ն մերժեց լիազորությունների դադարեցման պահանջով դիմումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունների դադարեցման պահանջով դիմումը հուլիսի 19-ին կայացած ԲԴԽ նիստի ժամանակ մերժվեց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշման եզրափակիչ մասն ընթերցեց նիստը վարողը՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Սերգեյ Չիչոյանը:
«Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշեց ԲԴԽ անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանի, Հայկ Հովհաննիսյանի ու Լիպարիտ Մելիքջանյանի կողմից ԲԴԽ ներկայացրած դիմումը՝ խորհրդի անդամ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին մերժել:  Որոշումը ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից և վերջնական է»,- նշեց Չիչոյանը:
Հարցի քննությունը մեկնարկել էր հուլիսի 18-ին և հետաձգվել Վճռաբեկ դատարանի երկու անդամին, որպես վկա ԲԴԽ նիստին հրավիրելու հիմքով։
2019 թվականի հուլիսի 11-ին կայացած դատավորների ընդհանուր ժողովի ժամանակ ընտրվել էին երկու նոր անդամներ՝ դատավորներ Մեսրոպ Մակյանը և  Ռուբեն Վարդազարյանը։
Տավարացյանը 2018-ին ընտրվել էր ԲԴԽ անդամ, սակայն այդ ժամանակ հրաժարական էր ներկայացրել, իսկ հուլիսի 11-ին երկու դատավորի հետ նա երդվեց՝ որպես ԲԴԽ անդամ։

БСС отклонил заявление с требованием о прекращении полномочий Таварацян
Заявление с требованием о прекращении полномочий члена Высшего судебного совета Нахшун Таварацян 19 июля было отклонено.
Как передает «Арменпресс», председательствующий - и. о. председателя ВСС Сергей Чичоян зачитал заключительную часть решения.
“Высший судебный совет решил отклонить заявление членов совета Григория Бекмезяна, Айка Ованнисяна и Липарита Меликджаняна о прекращении полномочий члена совета Нахшун Таварацян. Решение вступает в силу с момента публикации и является окончательным”, - зачитал Чичоян.
Рассмотрение вопроса началось 18 июля и было отложено на основании приглашения на заседание КС в качестве свидетелей двух членов Кассационного суда.
На общем собрании судей, состоявшемся 11 июля 2019 года, были избраны два новых члена -судьи Месроп Макян и Рубен Вардазарян.
Таварацян была избрана членом ВСС в 2018 году, однако тогда подала в отставку, а 11 июля вместе с двумя новыми судьями она присягнула в качестве члена СДГП.