Հայաստանի կառավարությունը կխթանի այլընտրանքային վառելիքի արտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորում է վառելափայտին այլընտրանքային վառելիքի արտադրությունը և նշում, որ ունենք վառելափայտի խնդիր:
«Մենք նախորդ տարվանից քննարկում ենք վառելափայտին այլընտրանքային վառելիքի արտադրության հարցը, խոսքը վերաբերում է պելետներին ու բրիկետներին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունն այս հարցում «փրոջեքթ-մենեջերի» դերակատարում կվերցնի, որ արտադրությունը կարողանան Հայաստանում զարգացնել:
«Ես ուզում եմ ասել, որ երբ մենք խոսում ենք բրիկետ-պելետների մասին, հանկարծ խոսքը չգնա, որ մենք, այսպես ասած, երրորդ երկրների հատուկ արտադրության ինչ-որ ճյուղ ենք ուզում զարգացնել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Իտալիայում բազմաթիվ բնակարաններ ջեռուցվում են պելետների միջոցով:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց, որ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ խոսել են նաև այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ճյուղի վերաբերյալ, երբ, օրինակ, ջրերի տաքացման այլընտրանքային միջոցներ կան:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ այս ուղղությունը պետք է զարգացնենք, ունե՞ք ասելու ինչ-որ բան», - ասաց վարչապետը՝ դիմելով Սուրեն Պապիկյանին:
Ի պատասխան Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ սա Հայաստանում դինամիկ զարգացող ուղղություններից մեկն է: «Արևային էներգիայի օգտագործումը, որպես այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր, խիստ տարածում է գտնում մեր գյուղերում», - ասաց նա:

YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan attaches importance to the production of a fuel as an alternative to firewood, stating that the country faces a firewood problem.
“Since the previous year we are discussing the issue of alternative fuel production to the firewood, the talk is about pellets and briquettes”, the PM said during today’s Cabinet meeting, adding that the ministry of environment will take the role of a project manager on this matter in order to be able to develop the production in Armenia.
“I want to note that when we are talking about pellets and briquettes, one should not think that we want to develop the so-called branch of special production of the third countries”, he said, adding that many apartments in Italy are heated through pellets.
The PM said he held a talk with minister of territorial administration and infrastructures Suren Papikyan over the development of alternative energy branch, when for instance, there are alternative ways for water heating.
In response the minister said this is one of the dynamically developing directions in Armenia. “Solar energy is widely used in our villages as a source of alternative energy”, the minister said.