Պետական գնումների համակարգը դարձնել ճկուն. Վարչապետի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է պետական գնումների համակարգի ընթացիկ վիճակը և բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ինչո՞ւ է մեզ հատկապես հետաքրքրում պետական գնումների համակարգը, ի՞նչ ենք մենք ուզում անել և ի՞նչ արդյունքի հասնել: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի պետական գնումների համակարգը բարեփոխվի այն ուղղությամբ, որպեսզի այն հնարավորինս լինի ճկուն և մոբիլ, միևնույն ժամանակ, պահպանի արդար մրցակցության սկզբունքը և հնարավորինս զերծ լինի կոռուպցիոն երևույթներից, երրորդը՝ երաշխավորի պետական միջոցների ծախսման և ստացվող արդյունքի որակը: Ի վերջո, կա նաև այսպիսի կարևոր հանգամանք, որ հնարավորինս աջակցի տեղական արդյունաբերությանը, տեղական ծառայությունների և տեղական բիզնեսի զարգացմանն ընդհանրապես: Այս ընթացքում եղել են մի քանի բանավեճեր և կա տեսակետ, որ իրականում մեր այսօրվա ընթացիկ համակարգն, ըստ էության, համապատասխանում է այս չափանիշներին, պարզապես պետք է բարձրացնել դրա իմացության մակարդակը համապատասխան մարմիններում, կա կարծիք, որ գնումների ոլորտում չեն այդ խնդիրները և դրանք ավելի շատ հարակից ընթացակարգերի ու կառուցակարգերի հետ են կապված: Հույս ունեմ՝ այսօրվա քննարկման արդյունքում այդ բանավեճին, ի վերջո, մենք լուծում կգտնենք և կհասկանանք, թե ինչ ունենք անելու և ինչպիսին է ընթացիկ իրավիճակը»,- խորհրդակցության սկզբում նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը մանրամասն նկարագրել է պետական գնումների համակարգը, առկա խնդիրներն ու ներկայացրել դրանց լուծման հնարավորությունները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել պետական գնումների կարգավորումներին, ընթացակարգերին, գնման տեսակներին, թղթային և էլեկտրոնային գնումների կազմակերպմանը, գնումների գործընթացներին մասնակցող ընկերություններին ներկայացվող պահանջներին, հայտերի գնահատման գործընթացին, բողոքարկման ընթացակարգին և գնումների կազմակերպման պարզեցմանը:
Ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, գերատեսչությունների ղեկավարները ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ՝ պետական գնումների ընթացակարգերը հնարավորինս պարզեցնելու և արդիականացնելու վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել ոլորտի բարեփոխումներն ու ներկայացնել օրենսդրական անհրաժեշտ կարգավորումներ: Մասնավորապես, վարչապետը հանձնարարել է բոլոր այն գերատեսչություններին, որտեղ առկա է խոշոր գնումների պոտենցիալ և ռազմավարական ծրագրերի տեսլական՝ գնումների ռազմավարությունը պլանավորել երկարաժամկետ հատվածի համար՝ 5-10 տարվա կտրվածքով, որպեսզի պոտենցիալ մասնակից ընկերությունների հետաքրքրվածությունը գնումների նկատմամբ մեծանա: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն դեպքերի համար, երբ գնման առարկաների արտադրությունը հնարավոր է կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետությունում՝ պետք է ստեղծել համապատասխան պայմաններ և իրականացնել այնպիսի օրենսդրական կարգավորումներ, որոնք կմեծացնեն մեր երկրի ներդրումային գրավչությունն օտարերկրյա ներդրողների շրջանում և կխթանեն նրանց ներգրավվածությունը կոնկրետ ապրանքների տեղական արտադրության գործընթացում:

Сделать систему государственных закупок гибче: у премьер-министра Армении состоялось совещание
У премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого было обсуждено текущее состояние системы государственных закупок и ход работ, осуществляемых в направлении реформ. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
“Почему нас особенно интересует система государственных закупок, что мы хотим сделать и чего мы хотим добиться. Мы хотим, чтобы система государственных закупок реформировалась бы, чтобы она по возможности была гибкой и мобильной, в то же время соблюдала принцип справедливой конкуренции и по возможности была свободна от коррупционных явлений, в -третьих, гарантировала бы качество расходования государственных средств и получаемого результата. В конце концов, есть и такое важное обстоятельство, чтобы по возможности содействовать местной промышленности, развитию местных услуг и местного бизнеса в целом. За это время было несколько дискуссий, и есть мнение, что наша сегодняшняя система, по сути, соответствует этим критериям, просто нужно повысить уровень знания в соответствующих органах, есть мнение, что эти проблемыне в сфере закупок, и они больше связаны со смежными процедурами и структурами. Надеюсь, что в результате сегодняшнего обсуждения и дискуссии, в конце концов, мы найдем решение и поймем, что нам делать и какова текущая ситуация”, - отметил в начале совещания премьер-министр Пашинян.
Затем министр финансов Атом Джанджугазян подробно описал систему государственных закупок, существующие проблемы и представил возможности их решения. В частности, речь шла о регулировании государственных закупок, процедурах, видах закупок, организации бумажных и электронных закупок, требованиях, предъявляемых компаниям, участвующим в процессах закупок, процессе оценки заявок, процедуре обжалования и упрощении организации закупок.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями, руководители ведомств представили различные наблюдения и предложения по возможности упрощения и модернизации процедур государственных закупок.
Премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам последовательно продолжать реформы сферы и представить необходимые законодательные регулирования. В частности, премьер-министр поручил всем тем ведомствам, которые имеют видение потенциальных и стратегических программ крупных закупок  - планировать стратегию закупок для долгосрочного сектора в разрезе 5 - 10 лет, чтобы выросла заинтересованность потенциальных компаний-участников закупок.
Никол Пашинян отметил, что для тех случаев, когда можно организовать производство предметов закупок в Республике Армения, необходимо создать соответствующие условия и осуществить такие законодательные регулирования, которые увеличат инвестиционную привлекательность нашей страны среди иностранных инвесторов и будут стимулировать их вовлеченность в процесс производства конкретных товаров.