Արագածոտնի մարզի մի շարք համայնքները Թալին քաղաքի հետ կապող ավտոճանապարհը վերականգնվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրի 3-րդ տարվա շրջանակներում իրականացվում է Հ81, Թալին-Ցամաքասար-Նոր Արթիկ-Հ75 ճանապարհահատվածի վերականգնումը։ 10.9 կմ երկարությամբ այս ճանապարհահատվածը գտնվում է Արագածոտնի մարզի Թալինի (7.1 կմ) և Շիրակի մարզի Անիի (3.8 կմ)  տարածաշրջաններում՝ Ցամաքասար, Սուսեր, Նոր Արթիկ, Բագրևան համայնքները կապելով Հ75 հանրապետական ավտոճանապարհի և Թալին քաղաքի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ճանապարհի վերականգնումն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի պատվիրատուն է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ը։
Կապալառու կազմակերպությունը՝ «Բլեսկ» ՍՊԸ-ի հայաստանյան մասնաճյուղը, շինաշխատանքները սկսել է 2019թ. հունիսին, աշխատանքների ավարտը, ըստ պայմանագրի, նախատեսված է 2020թ. ապրիլին։
Շինաշխատանքների շրջանակներում վերականգնվելու է հողային պաստառը՝ 9-14 մ լայնությամբ, ճանապարհային պատվածքը՝ 6-12 մ լայնությամբ, ջրահեռացման համակարգը, կատարվելու են մայթերի, իջատեղերի և մուտքերի կառուցման աշխատանքներ, տեղադրվելու են ճանապարհային նշաններ և անվտանգության էլեմենտներ, տեղափոխվելու են ճանապարհի կառուցմանը խոչընդոտող հաղորդակցուղիները, կատարվելու են նաև այլ աշխատանքներ։
Չորս համայնքներով անցնող այս ճանապարհահատվածում այժմ կատարվում են հողային պաստառի և ջրահեռացման համակարգի վերականգնման (նոր մետաղական խողովակների և ջրթող վաքերի տեղադրում, գոյություն ունեցող ջրթող կառույցների նորոգում), հենապատի, մայթերի կառուցման, կոմունիկացիաների տեղափոխման աշխատանքներ:

Восстанавливается дорога, связывающая ряд общин Арагацотнской области с городом Талин
В рамках третьегогода программы “Дополнительное финансирование для улучшения дорожной сети жизненного значения” осуществляется восстановление участка дороги А81, Талин - Цамакасар - Нор Артик-А75. Этот участок дороги протяженностью 10.9 км проходит черезТалин (7.1 км) Арагацотнской области и Ани (3.8 км) Ширакской области, связывая общины Цамакасар, Сусер, Нор Артик, Багреван с республиканской автодорогой А75 и городом Талин.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства территориального управления и инфраструктур РА, восстановление дороги осуществляется при софинансировании Всемирного банка и Правительства РА.
Заказчиком программы является ГНКО “Организация по реализации транспортных программ”Министерства территориального управления и инфраструктур РА.
Компания-подрядчик - Армянский филиал ООО “Блеск”  начала строительные работы в июне 2019 года, завершение работ, согласно договору, намечено на  апрель 2020 года.
В рамках строительных работ будет восстановлен земельный слой шириной 9-14 см, дорожное покрытие шириной 6-12 см, система водоотвода, будут проведены работы по строительству тротуаров, стоянок, будут установлены дорожные знаки и элементы безопасности, перемещены коммуникационные пути, препятствующие строительству дороги, и также проведены и другие работы.
На этом участке дороги, проходящей через четыре общины, в настоящее время проводятся работы по восстановлению земельного слоя и системы водоотвода (установка новых металлических труб и водоотводных канав, ремонт существующих водоотводных сооружений), строительству опор, тротуаров, транспортировке коммуникаций.