Ոսկերչական ընկերությունից 8 մլն դրամի չափով յուրացման գործով մեղադրանք է առաջադրվել անհատ ձեռներեցին
Ոսկերչական ընկերությունից 8 մլն դրամի չափով յուրացման գործով մեղադրանք է
առաջադրվել անհատ ձեռներեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՔԿ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է ոսկերչական ընկերությունից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: «Արմենպրես»-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացրեցին, որ մեղադրանք է առաջադրվել անհատ ձեռներեցին:
31.07.2017 թվականին ոսկերչական ընկերության գլխավոր տնօրենից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ, գործակալության պայմանագրով, անհատ ձեռներեցին, վարձատրության դիմաց վաճառելու և գումարը իրեն տալու պայմանով, տվել է տարբեր տեսակի ոսկերչական իրեր, սակայն վերջինս 7.778.963 դրամ արժողությամբ 53 հատ ոսկերչական իրերը կամ դրանց վաճառքից գոյացած գումարները չի վերադարձրել իրեն՝ յուրացնելով այն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որը նախաքննություն կատարելու համար, տարածքային ենթակայության կարգով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչություն և ընդունվել վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Չարենցավան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1971 թվականին:
2018 թվականի հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով՝ մեղադրյալի գտնվելու վայրը այլ պատճառներով պարզված չլինելու հիմքով, քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին: Անհատ ձեռներեցի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Իրականացված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 47-ամյա անհատ ձեռներեցը հայտնաբերվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին: 2019 թվականի հուլիսի 11-ին քրեական գործով կասեցված վարույթը վերսկսվել է: 47-ամյա անհատ ձեռներեցին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննության ընթացքում անհատ ձեռներեցն ամբողջությամբ վերականգնել է ոսկերչական ընկերությանը պատճառած՝ առանձնապես խոշոր չափ գույքային վնասը՝ 7.778.963 ՀՀ դրամի չափով: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Частному предпринимателю предъявлено обвинение в присвоении 8 млн драмов ювелирной компании
В Следственном управлении Котайкской области продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту хищения у ювелирной компании в особо крупных размерах. Как сообщили Арменпресс в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, обвинение предъявлено частному предпринимателю.
31.07.2017 от генерального директора ювелирной компании поступило сообщение о том, что, по договору агентства, при условии продажи за вознаграждение и передачи ему вырученной суммы, он дал частному предпринимателю различные ювелирные изделия, однако последний, присвоив их, не вернул ему 53 ювелирных изделия стоимостью 7.778.963 драмов или сумму, образовавшуюся от их продажи.
По данному факту в Полиции РА возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА, которое для проведения предварительного следствия в порядке территориального подчинения направлено в Котайкское областное следственное управление Следственного комитета РА и принято к производству.
В ходе предварительного следствия был выяснен ряд обстоятельств происшествия, личность предполагаемого преступника, который является жителем города Чаренцаван 1971 года рождения. 27 июня 2018 года было принято решение о приостановлении производства по уголовному делу по признакам пункта 2 части 1 статьи 31 Уголовно-процессуального кодекса РА, по причине невыясненности места нахождения обвиняемого. В отношении индивидуального предпринимателя был объявлен розыск. В результате проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий 47-летний частный предприниматель был обнаружен и представлен в орган, осуществляющий производство. Приостановленное производство по уголовному делу возобновлено 11 июля 2019 года.  47-летнему частному предпринимателю предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
В ходе предварительного следствия частный предприниматель полностью восстановил причиненный ювелирной компании особо крупный имущественный ущерб в размере 7.778.963 драмов.Следствиепродолжается.