Քաղավիացիայի կոմիտեն հանդես է կգա «օդի հարկը» հանելու օրենսդրական առաջարկությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հանդես կգա օրենսդրական առաջարկությամբ, այսպես կոչված, «օդի հարկի» փոփոխության հետ կապված:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ իրենք առաջարկում են բացվող նոր ուղղությունների համար այդ «օդի հարկը» հանել:
«Ամենամեծ խոչընդոտն այն է, որ ծախսերը մեծ են Հայաստանում: «Զվարթնոց» օդանավակայանի սակագներն են բարձր, դրան էլ գումարվում է օդի գումարը: Այդ 10 հազար դրամը փոքր գումար չէ: Օրինակ, եթե «Ryanair» ընկերության տոմսի միջին գինը Եվրոպայում 40 եվրո է, ապա Հայաստանի դեպքում կգումարվի ևս 20-ը: Դա լուրջ խնդիր է: Մենք ցանկանում ենք առաջարկել նոր ուղղությունների համար օդի գումարը հանել: Երբ ավիաընկերությունը նոր ուղղություն է զարգացնում, նման հարկը ռիսկային է»,-ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը:
Նա նշեց, որ եթե այդ օրենսդրական փոփոխությունն ընդունվի, «Զվարթնոց»-ն էլ պատրաստ լինի իր սակագները վերանայի նոր ուղղությունների համար, ապա «Wizz air»-ն ու «Ryanair»-ը պատրաստ են մուտք գործել Հայաստանի շուկա 2020 թվականի ամառը: Դրանք պատրաստ են միաժամանակ էլ մուտք գործել շուկա:

Комитет гражданской авиации выступит с предложением об отмене “налога на воздух”
Комитет гражданской авиации Армении выступит с законодательным предложением в связи с отменой так называемого “налога на воздух”.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян отметила, что они предлагают для новых направлений отменить этот “налог на воздух”.
“Самым большим препятствием является то, что расходы велики в Армении. Тарифы аэропорта “Звартноц” и так высоки, к этому прибавляется сумма “налога на воздух”. Эти 10 тысяч драмов - не маленькая сумма. Например, если средняя цена билета авиакомпании “Ryanair”  в Европе составляет 40 евро, то в случае с Арменией прибавится дополнительных 20. Мы хотим предложить снять эти деньги за воздух для новых направлений. Когда авиакомпания развивает новое направление, такой налог является рискованным”, - сказала Татевик Ревазян.
Она отметила, что если эти законодательные изменения будут приняты, “Звартноц” будет готов пересмотреть свои тарифы для новых направлений, то “Wizz air” и “Ryanair”  готовы выйти на рынок Армении летом 2020 года. Они готовы одновременно выйти на рынок”.