ՀՀ-ի ու Ֆրանսիայի հարաբերություններն արտոնյալ են. նախագահ Սարգսյանը շնոհավորել է Էմանուել Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «Ուրախությամբ եմ փաստում, որ Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև դարավոր բարեկամական կապերը մեզ այսօր հնարավորություն են ընձեռում մեր երկրների միջև ամրապնդել սերտ և իրավամբ արտոնյալ փոխհարաբերություններ, երկկողմ և բազմակողմ համագործակցություն՝ քաղաքական,տնտեսական, գիտական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում:
Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ակտիվ են կապերը բոլոր մակարդակներում՝ կառավարությունների, խորհրդարանների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և, իհարկե, քաղաքացիների միջև: Այդ կապերը ամուր խարսխված են փոխըմբռնման, ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքում իր հաստատուն տեղը զբաղեցնելուն ուղղված Հայաստանի վճռականության, ինչպես նաև հայկական համայնքի, Ֆրանսիայի՝ Հայաստանի հանդեպ ունեցած անկեղծ նվիրումի վրա:
Ցանկանում եմ կրկին հայտնել մեր երախտագիտությունը մարդկության դեմ հանցագործությունների և մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության դեմ պայքարի հարցում համամարդկային արժեքներին հավատարիմ մնալու Ֆրանսիայի պետության և անձամբ Ձեր հանձնառության համար»:

Отношения РА  и Франции  привилегированные — президент Саркисян поздравил Эммануэля Макрона
Президент Республики Армения Армен  Саркисян направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника Французской Республики.
«С радостью отмечаю, что многовековые дружеские связи между Арменией и Францией позволяют нам укреплять наши тесные и поистине  привилегированные отношения, двустороннее и многостороннее сотрудничество в политической, экономической, научной, культурной и других сферах, представляющих взаимный интерес.
Связи    Франции и Армении активны   на всех уровнях — между правительствами, парламентами, органами местного самоуправления и, конечно же, гражданами. Эти связи крепко зиждутся на взаимопонимании, на  решимости  Армении занять стабильное  место в семье франкофонных стран, а также на искренней преданности армянской общины, Франции   в отношении  Армении.
Хочу еще раз выразить нашу благодарность Французскому государству и Вам  лично за  приверженность к общечеловеческим ценностям в борьбе с преступлениями против человечества  и, в частности,  Геноцида армян».