«Անհետացած քաղաքների հավաքածու» կանադական կինոնկարը «Ոսկե ծիրան»-ի մրցութային ծրագրում է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթում ընդգրկված «Անհետացած քաղաքների հավաքածու» կինոնկարում 215 բնակիչ ունեցող Իրենե-լե-Նեժ մեկուսի փոքրիկ քաղաքում ավտովթարի հետևանքով մահանում է Սիմոն Դյուբեն: Ցնցված բնակիչները դժկամությամբ են քննարկում ողբերգության հանգամանքները: Դրանից հետո Դյուբե ընտանիքի, ինչպես և քաղաքապետ Սմոլվուդի ու մի խումբ մարդկանց համար ժամանակը, կարծես, կորցնում է իմաստը, և օրերը ձգվում են անվերջ: Ինչ-որ բան է դանդաղ իջնում քաղաքի վրա. ողբի այդ օրերին մշուշի մեջ օտարականներ են սկսում երևութանալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 13-ին լրագրողները հնարավորություն ունեցան հանդիպել ժապավենի գլխավոր դերակատար Լարիսա Կորիվուի հետ, որն ասաց` առաջին անգամ է համագործակցում ռեժիսոր Դընի Կոտեի հետ, որը քասթինգների միջոցով չի ընտրում իր դերասանական խմբի անդամներին. նա դերասաններին ընտրում է լուսանկարների միջոցով:
Ռեժիսորը Կորիվուին ֆիլմում նկարահանվելու առաջարկ է արել դերասանուհու «Ֆեյսբուք»-ի էջն ուսումնասիրելով:
«Դընի Կոտեն իր ֆիլմերում սիրում է հարցեր տալ, բայց հազվադեպ` պատասխաններ. ահա թե ինչու յուրաքանչյուր հանդիսատես կարող է յուրովի մեկնաբանել ֆիլմն ու հասկանալ այն: Իսկ ինձ համար կինոնկարն այն վախի զգացողության մասին է, որն առաջանում է մեզ համար անհասկանալի, անբացատրելի երևույթներին հանդիպելիս»,-ասաց դերասանուհին:
Նա խոստովանեց, որ շեշտը չեն դրել հերոսների հոգեբանության վերլուծության վրա և կարևորել են տեխնիկական ասպեկտները:
Անդրադառնալով իր կերպարին` Կորիվուն ասաց, որ Ադելը վախենում է ամեն ինչից:
«Երբ ռեժիսորի հետ խոսում էինք այս կերպարի մասին, նա ասաց, որ փորձեմ խաղալ այնպես, որ  Ադելը չվերածվի սարսափած գյուղական խեղկատակի: Այդ նպատակով անհրաժեշտ էր  չկմկմալ և երբեմն թարթել աչքերը: Խոստովանեմ, որ մեծ կինոյում սա իմ առաջին դերակատարումն է: Հիմնականում խաղում եմ թատրոնում: Այս ֆիլմի միջոցով սովորեցի շատ չվերլուծել կերպարն ու այն անցկացնել իմ պրիզմայով»,-նշեց Լարիսա Կորիվուն:
Դերասանուհին ասաց, որ «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում դիտել է մի քանի ֆիլմ: Նրան հատկապես դուր են եկել  ռուսական «Լողլողը» և վրացական «Հարևաններ» ժապավենները:
Խոսելով Հայաստան այցի մասին` Կորիվուն հավաստիացրեց,  որ դեռ տասը տարի առաջ էր ցանկանում հյուրընկալվել մեզ: «Շոյված եմ ձեր հյուրընկալությունից, հավանում եմ կազմակերպած միջոցառումները: Շատ սիրեցի ծիրան միրգը: Եղել եմ Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանում: Շշմելու է նրա արվեստը, զարմանալի, տպավորված եմ իրապես»,-եզրափակեց Կորիվուն:
«Անհետացած քաղաքների հավաքածու» ֆիլմը ցուցադրվել է նաև Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում և մեծ հետաքրքրություն առաջացրել:

Канадский фильм «Коллекция исчезнувших городов — в конкурсной программе XVI МКФ «Золотой абрикос
В канадском  фильме  «Коллекция исчезнувших городов», показанном на XVI Международном кинофестивале «Золотой абрикос», в небольшом  уединенном городке Ирен-ле-Неж215 жителями, в автокатастрофе погибает  Симон Дубе.  Потрясенные   жители неохотно обсуждают обстоятельства трагедии. После этого для семьи Дубе, как и для  мэра Смолвуда и группы людей, время  словно теряет смысл, и дни растягиваются до бесконечности. Что-то медленно надвигается на  город. В дни траура в тумане начинают появлятьсянезнакомцы.
Как  передает Арменпресс,   13 июля журналисты имели возможность встретиться с исполнительницей  главной роли ЛарисойКориву, которая сказала, что впервые  сотрудничает с режиссером ДениКотэ, который не выбирает актеров  по кастингу – он отбирает их по фотографиям, а ее он выбрал, изучив ее страницу в Facebook.
«Ден Котэ любит задавать вопросы в своих фильмах, но редко отвечает. Поэтому каждый зритель может по-своему интерпретировать фильм и понять его. А для меня  это фильм о  страхе, который приходит, когда мы встречаемся с непонятными, необъяснимыми явлениями», - сказала актриса.
Рассказывая о своем персонаже, она  призналась, что они не занимались анализом психологии героев, а подчеркивали  технические аспекты.
«Адель боится всего.Когда мы говорили об этом персонаже с режиссером, он сказал, чтобы я постаралась сыграть так, чтобы Адель не превратилась вдеревенскуюсумасшедшую. Для этого нужно было не мямлить и иногда моргать. Это моя первая роль в большом фильме. В основном я играю в театре. Благодаря этому фильму я научилась не анализировать образ и пропускать его через свою призму», - сказала Лариса Кориву.
Онапризналась, что хотела посетить Армению еще десять лет назад. «Потрясена вашим гостеприимством. Я очень полюбила  абрикосы. Я была в музее Сергея Параджанова. Его искусство поражает, я удивлена и впечатлена", - сказала она.
«Коллекция исчезнувших городов» также была представлена на Берлинском международном кинофестивале и вызвала большой интерес.