Վլադիմիր Կարապետյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված միջազգային կոնֆերանսին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը հուլիսի 11-12-ին Բաթումիում մասնակցել է Արևելյան գործընկերության տասնամյակին նվիրված միջազգային կոնֆերանսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արևելյան գործընկերություն 2020 խորագիրը կրող եզրափակիչ քննարկմանը Վ. Կարապետյանը խոսել է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության, դրա պատճառների և ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում ներքաղաքական կյանքում արմատական փոփոխությունների մասին։
Միջոցառման շրջանակում Վլադիմիր Կարապետյանն ունեցել է մի շարք երկկողմ աշխատանքային հանդիպումներ, այդ թվում՝ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Լաշա Դարսալիայի հետ, որի հետ մանրամասն անդրադարձ է եղել երկկողմ օրակարգի տարբեր խնդիրներին։ Երկուստեք կարևորվել է փոխադարձ շփումները ամենատարբեր մակարդակներում՝ պաշտոնական, խորհրդարանականների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև։ Զրուցակիցները քննարկել են միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների փոխադարձ շահերի հիման վրա համագործակցության խնդիրները։ Վ. Կարապետյանը հատուկ ընդգծել է այն նշանակությունը, որ Հայաստանի ղեկավարությունը տալիս է երկկողմ հարաբերություններին։ Լ. Դարսալիան նկատել է, որ փոխադարձ այցելությունների ինտենսիվությունը վկայություն է նաև վրաց իշխանությունների՝ Հայաստանի հանդեպ ունեցած հատուկ վերաբերմունքի։
Վարչապետի մամուլի քարտուղարը նաև կարճատև աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանիի, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի տեղակալներ՝ Սերգի Կապանաձեի և Գիա Վոլսկիի, Վրաստանի խորրդարանի պատգամավորներ՝ Գեորգի Բարամիձեի ու Գեորգի Կանդելակիի հետ, Եվրոպական Հանձնաժողովի Արևելյան գործընկերության երկկողմ համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Դիրք Լորենցի,  Հայաստանում Նիդերլանդների  և Շվեդիայի դեսպաններ՝ Յոհանես Դումայի և Ուլրիկ Թիդեստրեմի հետ:
Վրաց պաշտոնյաների հետ հանդիպումներում անդրադարձ են կատարվել հայ-վրացական հարաբերություններին և երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներին:
Վլադիմիր Կարապետյանը և Եվրոպական Հանձնաժողովի Արևելյան գործընկերության երկկողմ համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Դիրք Լորենցը քննարկել են ԵՄ-Հայաստան համագործակցության շրջանակում նախատեսվող ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Նիդերլանդների դեսպան Յոհանես Դումայի հետ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հարաբերությունների, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման շրջանակներում երկու երկրների պատկան գերատեսչությունների շփումների վերաբերյալ: Դեսպանը նշել է, որ Նիդերլանդներում կա ընդգծված դրական վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ և կարևորել, մասնավորապես, երկու երկրների միգրացիոն ծառայությունների արդյունավետ ու սերտ փոխգործակցությունը այդ ուղղությամբ:
Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանի հետ Վ.Կարապետյանը անդրադարձել է մի շարք ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության հեռանկարներին։ Դեսպանը ջերմությամբ է խոսել ՀՀ Ազգային ժողովի  նախագահ Արարատ Միրզոյանի՝ Շվեդիա կատարած այցի և կայացած հանդիպումների մասին։
Բաթումիում գտնվելու ընթացքում Վ. Կարապետյանը նաև այցելել է Բաթումիում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսություն, հանդիպել Գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանի, հյուպատոսության անձնակազմի հետ։ Այնուհետև Գլխավոր հյուպատոսի ուղեկցությամբ այցելել է Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցի։ Տեր Արարատ քահանա Գամբալյանի ուղեկցությամբ այցելել են Վիրահայոց թեմի Բաթումիի Մանթաշյանցի անվան  կրթամշակութային կենտրոն։

Владимир Карапетян участвовал в международной конференции, посвященной 10- летию ВП
Пресс-секретарь премьер-министра РА Никола Пашиняна   Владимир Карапетян  принял участие    в проходящей 11-12 июля  в  Батуми международной  конференции, посвященной  10-летию Восточного партнерства.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в ходе итогового обсуждения«Восточное партнерство 2020»В.Карапетян говорил о революции в Армении, ее причинах и демократических процессах.
В рамках мероприятия Владимир Карапетян провел ряд двусторонних рабочих встреч, в том числе с замминистра ИД  Грузии ЛашаДарсалией, в ходе  которой  они коснулись различных вопросов двусторонней повестки. Стороны подчеркнули важность взаимных контактов на официальном уровне, а также  между парламентариями и  представителями   гражданского общества. Собеседники обсудили также вопросы сотрудничества на основе взаимных интересов двух стран в международных организациях.  В. Карапетян особо подчеркнул, что  руководство Армении придает важностьдвусторонним отношениям. Л. Дарсалия отметил, что интенсивность взаимных визитов также свидетельствует об особом отношении грузинских властей к Армении.
Пресс-секретарь премьер-министра провел такжекраткие рабочие встречи с министром ИД Грузии Давидом Залкалиани, вице-председателями  парламента Грузии Сергеем Капанадзе и Гией Вольским, грузинскими депутатами, Георгием Барамидзе и Георгием Канделаки, заместителем руководителя Департамента сотрудничества по Восточному партнерству Европейской комиссии Дирком Лоренцем, послами Голландии и Швеции в РА Йоханнес Думой и УльрикомТедестремом.
На встречах с официальными лицами Грузии были затронуты вопросы армяно-грузинских отношений и предстоящие мероприятия по развитию двусторонних отношений.
Владимир Карапетян и заместитель руководителя департамента сотрудничества Восточного партнерства Европейской комиссииДирк Лоренц обсудили вопросы, связанные с реализацией программ сотрудничества ЕС-Армения.
Входе  встречи с послом Нидерландов Йоханнесом Думой стороны обменялись мнениями о двусторонних отношениях, а также контактах соответствующих ведомств двух стран в рамках либерализации визового режима. Посол отметил, что в Нидерландах сложилось подчеркнуто  позитивное отношение к Армении,  подчеркнув, в  частности,  эффективное и тесное сотрудничество миграционных служб двух стран в этом направлении.
В беседе с послом ШвецииВ. Карапетян коснулся перспектив двустороннего сотрудничества в ряде областей. Посол тепло отозвался о визите спикера Национального Собрания РА Арарата Мирзояна в Швецию и состоявшихся  встречах.
Во время визита  в БатумиВ.Карапетян также посетил Генеральное консульство РА, встретился с Генконсулом РАЕгише Саркисяном и сотрудниками консульства. Затем в сопровождении Генконсула он посетил храм Святого Спасителя в Батуми. В сопровождении отца Арарата Гамбаляна он посетил Культурно-образовательный  центр имени МанташянцаГрузинской епархии ААЦ в Батуми.