ԷՄԳ-ն ՕՊԷՔ-ի նավթի պահանջարկի անկում Է կանխատեսում մինչեւ 17 տրավա նվազագույնը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականին նավթի շուկային առաջարկի գերավելցուկ Է սպառնում, չնայած ՕՊԷՔ+-ի երկրների կողմից առաջարկի աճն սահմանափկման ջանքերին, գրել Է Էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը (ԷՄԳ) հուլիսի իր հաշվետվության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հանույթի կրճատումը մինչեւ 2020 թվականի մարտի վերջը երկարաձգելու՝ ՕՊԷՔ+-ի երկրների նախարարների որոշումը կանոնավորում Է շուկան, բայց այն չի վերացնում այն հաստատուն կանխատեսումը, որ հաջորդ տարի շուկան գերհագեցած կլինի»,- կարծում են ԷՄԳ-ի փորձագետները: Նրանց հաշվարկներով՝ եթե ՕՊԷՔ-ի երկրներն իրենց միագումար հանույթն օրական 30 միլիոն բարելից ցած պահպանեն մինչեւ 2020 թվականի առաջին եռամսյակի վերջը, աշխարհում նավթի պաշարները միեւնույն Է կաճեն օրական 130 միլիոն բարելով:
«ՕՊԷՔ-ի նավթի պահանջարկը 2020 թվականի սկզբին կարող Է նվազել օրական մինչեւ 28 միլիոն բարել»,- նշված Է հաշվետվության մեջ: Մինչեւ այդ մակարդակը ՕՊԷՔ-ի հանույթը չի նվազել 2003 թվականի վերջից ի վեր: 2020 թվականին «ոչ ՕՊԷՔ-ի» երկրներից առաջարկի աճը կարող Է արագանալ օրական մինչեւ 2,1 միլիոն բարել (2019 թվականին՝ օրական 2 միլիոն բարել), գլխավոր դրայվերը կդառնա հանույթի աճն ԱՄՆ-ում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МЭА прогнозирует падения спроса на нефть ОПЕК до минимума за 17 лет
Рынку нефти в 2020 году грозит переизбыток предложения, несмотря на усилия со стороны стран ОПЕК+ ограничить рост предложения, пишет в своем июльском отчете МЭА, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Решение министров стран ОПЕК+ продлить сокращение добычи до конца марта 2020 года регулирует рынок, но оно не отменяет уверенный прогноз о том, что рынок в следующем году будет перенасыщен", - считают эксперты МЭА. По их подсчетам, если страны ОПЕК сохранят свою совокупную добычу ниже 30 млн б/с до конца первого квартала 2020 года, запасы нефти в мире все равно вырастут на 130 млн б/с.
"Спрос на нефть ОПЕК в начале 2020 года может упасть до 28 млн баррелей в сутки", - отмечается в отчете. До такого уровня добыча ОПЕК не падала с конца 2003 года. Рост предложения от стран "не ОПЕК" в 2020 году может ускориться до 2,1 млн б/с (в 2019 году - 2 млн б/с), главным драйвером станет рост добычи в США.