Դեսպան Հարությունյանը հավատարմագրերն է հանձնել Կանադայի գեներալ- նահանգապետ Ժուլի Պայետին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Անահիտ Հարությունյանը հուլիսի 9-ին  իր հավատարմագրերը հանձնեց Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետին (Julie Payette):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, գեներալ-նահանգապետը շնորհավորեց Հայաստանի դեսպանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց կարևոր առաքելության իրականացման գործում: Անդրադառնալով Հայաստանի և Կանադայի միջև գոյություն ունեցող ջերմ բարեկամական հարաբերություններին` Ժուլի Պայետը հույս հայտնեց, որ դեսպանն իր գործուն ներդրումը կունենա երկկողմ կապերի ամրապնդման և խորացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով գեներալ-նահանգապետին բարեմաղթանքների համար՝ Անահիտ Հարությունյանը վստահեցրեց, որ իր գործունեությունն ուղղված է լինելու երկկողմ կապերի խորացմանը և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը: Անդրադառնալով անցած տարի Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի Հայաստան պաշտոնական այցին` դեսպան Հարությունյանն ընդգծեց, որ առ այսօր առանձնակի ոգևորությամբ ու ջերմությամբ հիշվող այդ պատմական իրադարձությունը նոր շունչ և որակ է հաղորդել հայ-կանադական գործընկերությանը:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին Կանադայի հայ համայնքի դերը երկկողմ բարեկամական կապերի ձևավորման և զարգացման գործում:
Անահիտ Հարությունյանը վերահաստատեց Հայաստանի իշխանությունների և հայ ժողովրդի երախտագիտությունը Կանադայի օրենսդիր և գործադիր մարմինների կողմից Հայոց ցեղաս­պանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանելու համար:
Գեներալ-նահանագապետի պաշտոնական նստավայրում` Քվեբեկ քաղաքի պատմական ամրոցում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը հաջորդեց Ժուլի Պայետի և Անահիտ Հարությունյանի առանձնազրույցը:

Посол Арутюнян вручила верительные грамоты генерал-губернатору Канады Жюли Пейетт
Посол Армении в Канаде Анаит Арутюнян 9 июля вручила верительные грамоты генерал-губернатору Канады Жюли Пейетт (Julie Payette). Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, генерал-губернатор поздравила посла Армении с назначением и пожелала успехов в осуществлении важной миссии.
Касаясь существующих между Арменией и Канадой теплых дружественных отношений, Жюли Пейетт выразила надежду, что посол внесет свой действенный вклад в дело укрепления и углубления двусторонних связей.
Выразив благодарность генерал-губернатору за добрые пожелания, Анаит Арутюнян заверила, что ее деятельность будет направлена на углубление двусторонних связей и расширение взаимовыгодного сотрудничества. Касаясь официального визита в Армению премьер-министра Канады Джастина Трюдо в прошлом году, посол Арутюнян подчеркнула, что это историческое событие, вспоминаемое с особым воодушевлением и теплотой, придало новое дыхание и качество армяно-канадскому партнерству.
Собеседники высоко оценили роль армянской общины Канады в формировании и развитии двусторонних дружественных связей.
Анаит Арутюнян подтвердила признательность властей Армении и армянского народа за признание и осуждение Геноцида армян законодательными и исполнительными органами Канады, а также за установление 24 апреля Днем памяти Геноцида армян.
За торжественной церемонией в исторической крепости города Квебек последовала личная беседа Жюли Пейетт и Анаит Арутюнян.