Դեսպան Հարությունյանը հավատարմագրերն է հանձնել Կանադայի գեներալ- նահանգապետ Ժուլի Պայետին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Անահիտ Հարությունյանը հուլիսի 9-ին  իր հավատարմագրերը հանձնեց Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետին (Julie Payette):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, գեներալ-նահանգապետը շնորհավորեց Հայաստանի դեսպանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց կարևոր առաքելության իրականացման գործում: Անդրադառնալով Հայաստանի և Կանադայի միջև գոյություն ունեցող ջերմ բարեկամական հարաբերություններին` Ժուլի Պայետը հույս հայտնեց, որ դեսպանն իր գործուն ներդրումը կունենա երկկողմ կապերի ամրապնդման և խորացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով գեներալ-նահանգապետին բարեմաղթանքների համար՝ Անահիտ Հարությունյանը վստահեցրեց, որ իր գործունեությունն ուղղված է լինելու երկկողմ կապերի խորացմանը և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը: Անդրադառնալով անցած տարի Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի Հայաստան պաշտոնական այցին` դեսպան Հարությունյանն ընդգծեց, որ առ այսօր առանձնակի ոգևորությամբ ու ջերմությամբ հիշվող այդ պատմական իրադարձությունը նոր շունչ և որակ է հաղորդել հայ-կանադական գործընկերությանը:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին Կանադայի հայ համայնքի դերը երկկողմ բարեկամական կապերի ձևավորման և զարգացման գործում:
Անահիտ Հարությունյանը վերահաստատեց Հայաստանի իշխանությունների և հայ ժողովրդի երախտագիտությունը Կանադայի օրենսդիր և գործադիր մարմինների կողմից Հայոց ցեղաս­պանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանելու համար:
Գեներալ-նահանագապետի պաշտոնական նստավայրում` Քվեբեկ քաղաքի պատմական ամրոցում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը հաջորդեց Ժուլի Պայետի և Անահիտ Հարությունյանի առանձնազրույցը:

Armenian Ambassador presents credentials to Governor General of Canada
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Canada Anahit Harutyunyan on July 9 presented her credentials to Governor General Julie Payette, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
The Governor General of Canada congratulated the Ambassador on appointment and wished success in her important mission. Touching upon the warm friendly relations between Armenia and Canada, Julie Payette expressed hope that the Ambassador will bring her contribution to the strengthening and deepening of bilateral ties.
Ambassador Anahit Harutyunyan thanked the Governor General for the wishes and assured that her activity is going to focus on deepening the bilateral relations and expanding the mutually beneficial cooperation.
The sides highly valued the role of the Canadian-Armenian community for the formation and development of the bilateral friendly ties.
Ambassador Harutyunyan reaffirmed the gratitude of the Armenian authorities and people for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide by Canada’s executive and legislative powers, as well as for declaring April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day.