Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունները խոչընդոտելը կրոնական ազատության խախտում է. Թուրքիայի ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է հիմնավորում, թե ինչու է Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունների հետաձգումը համարել «կրոնական ազատության խախտում»: Հիմնավորումը լրացնում է Սահմանադրական դատարանի մայիսի 22-ին հրապարակած որոշումը, ըստ որի՝ Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի անգործունակ լինելու շրջանում պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպումը թուրքական իշխանությունների կողմից խոչընդոտելը որակել էր  որպես «կրոնական ազատության խախտում»:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Դատարանի հիմնավորման մեջ ներկայացված են պատրիարք Մութաֆյանի՝ հիվանդության պատճառով անգործունակ ճանաչվելու շրջանից մինչ օրս տեղի ունեցած իրադարձությունները:
«Հայ համայնքի համար շատ կարևոր գործունեություն իրականացնող պատրիարքի ընտրությունները 10 տարուց ավելի է, ինչ հայ համայնքի կամքին հակառակ, անընդհատ հետաձգվում են: Կրոնի և հավատքի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ որոշումները միայն տվյալ կրոնի և հավատքի ներկայացուցիչները իրավունք ունեն կայացնելու»,- նշված է հիմնավորման մեջ:
2019թ. մարտի 8-ին պատրիարք Մութաֆյանի մահից հետո սկսվել է մի գործընթաց, որը պետք է ավարտվի նոր պատրիարքի ընտրություններով: Հուլիսի 4-ին Կ.Պոլսի Հայոց պատրիարքի տեղապահ ընտրվեց Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը: Նա ղեկավարելու է պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպման գործընթացը:

Turkey's Constitutional Court comments on delay of Armenian patriarchal election
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Turkey’s Constitutional Court released an explanation on why it called the delay of the election of an Armenian Patriarch of Istanbul as a “violation of religious freedom”, Agos reported.
The explanation presents all events that have taken place starting from the day when Patriarch Mutafyan was unable to work due to a disease up to now.
“For over 10 years the election of a patriarch who carries out an important activity for the Armenian community is constantly delayed contrary to the will of the community. Decisions on matters relating to religion and faith can be made only by the representatives of that particular religion and faith”, the explanation says.
Armenian Patriarch of Istanbul Mesrob II died in March 2019. After his death, on March 8 a process has launched in the Patriarchate which should end with the election of a new patriarch. On July 4 Bishop Sahak Mashalian was elected as patriarchal locum tenens. He is going to lead the process of organizing the patriarchal election.