Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները բարձր են գնահատել միջազգային կառույցներում համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովակիայում անցկացվող ԵԱՀԿ ոչ պաշտոնական նախարարական հանդիպման շրջանակներում հուլիսի 9-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Մարգոտ Վալստրյոմի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-շվեդական օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ և վերահաստատել երկկողմ հանձնառությունը՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու այն առավել ընդլայնելու և հարստացնելու ուղղությամբ:
Նախարար Մնացականյանն իր շվեդ գործընկերոջը ներկայացրել է մարդու իրավունքների խրախուսման, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման և դատաիրավական բարեփոխումներին ուղղված ՀՀ քաղաքականությունը։
«Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները բարձր գնահատեցին մարդու իրավունքների օրակարգ ունեցող կազմակերպությունների և նախաձեռնությունների, այդ թվում՝ Եվրոպայի Խորհրդում, ԵԱՀԿ-ում, ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի և Շվեդիայի միջև հաջող զարգացող համագործակցությունը։
Շվեդ գործընկերոջ խնդրանքով՝ նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ առկա իրավիճակը, Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Armenian, Swedish FMs satisfied with cooperation in international organizations
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Foreign Mister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Sweden Margot Wallström met in Slovakia in the sidelines of the non formal meeting of the Foreign Ministers of the OSCE member states.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the interlocutors exchanged views on a number of issues on Armenian-Swedish agenda and reaffirmed their readiness to make practical steps to maximally expand it.
Minister Mnatsakanyan presented to his Swedish counterpart the policy of the Government of Armenia aimed at fostering human rights, strengthening democratic institutions and judicial reforms.
The Armenian and Swedish FMs highly appreciated the successfully developing cooperation etween Armenia and Sweden in international organizations and initiatives with human rights agenda, including in the Council of Europe, OSCE, Eastern Partnership.
At the request of Margot Wallström, Minister Mnatsakanyan presented the current situation over Nagorno Karabakh conflict settlement, Armenia's position and approaces.