Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն ընտրվել է Պոլսո պատրիարքարանի Կրոնական ժողովի ատենապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում հուլիսի 5-ին հրավիրվել է Կրոնական ժողով, որը նախագահել է Պոլսո Հայոց պատրիարքական տեղապահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին պատրիարքարանից, որոշում է կայացվել Կրոնական ժողովի ատենապետ ընտրել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին:
Կրոնական ժողովի ատենապետի պաշտոնը նախկինում զբաղեցնում էր Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը, սակայն քանի որ հուլիսի 4-ին նա ընտրվել էր պատրիարքական տեղապահի պաշտոնում, ատենապետի պաշտոնը թափուր էր մնացել:
Տեղապաշի պաշտոնում Մաշալյանի ընտրությունից հետո Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում պաշտոնապես մեկնարկել է նոր պատրիարքի ընտրության գործընթացը, որը ղեկավարելու է տեղապահը: Վերջինիս գլխավորությամբ առաջիկայում ստեղծվելու է Նախաձեռնող խումբ, որն էլ իրականացնելու է նոր պատրիարքի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքները:

Archbishop Aram Ateshyan elected chair of Spiritual Council of Istanbul’s Armenian Patriarchate
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. The Spiritual Council of Istanbul’s Armenian Patriarchate held a meeting on July 5 chaired by patriarchal locum tenens Bishop Sahak Mashalian, the Patriarchate told Armenpress.
A decision was made to elect Archbishop Aram Ateshyan as chair of the Spiritual Council.
Previously, Bishop Sahak Mashalian was serving as chair of the Spiritual Council, but on July 4 he was elected as patriarchal locum tenens, therefore, this position remained vacant.
After the election of Mashalian as locum tenens, the process of electing a new patriarch has officially launched in the Armenian Patriarchate of Istanbul.