ԼՂ հիմնահարցի բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգման հարցը օրակարգային է. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից, որը կայացել է հուլիսի 4-ին: Նա նշել է, որ կարևորագույն նպատակներից մեկն է՝ ապահովել Արցախի իշխանությունների խորքային զգացումը և ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
«Սա չափազանց կարևոր գործառույթ է, որովհետև հարցը վերաբերում է Արցախին, հարցը վերաբերում է Արցախի բնակչության անվտանգությանը, և Արցախը քաղաքական միավոր է, որն ունի բնակչության կողմից ընտրված իր իշխանությունները և իր խորագույն պատասխանատվությունն այս հարցում: Ե՛վ բանակցային գործընթացի, և՛ խաղաղ կարգավորման գործընթացի կոնտեքստում այդ սեփականության զգացումի ամրապնդումը բոլորիս համար չափազանց կարևոր հարց է, և այդ համատեքստում է, որ ձևավորվում է իմ այսօրվա այցի նպատակը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով, խաղաղ կարգավորման գործընթացը, խորհրդակցությունները և հանդիպումները շարունակական բնույթ են կրում, և այդ առումով Հայաստանը` որպես այս գործընթացի մասնակից, երբևէ չի հապաղել և չի դանդաղեցրել այս գործընթացը: Նախարարը հիշեցրել է, որ վերջերս հանդիպում եղավ Վաշինգտոնում, ինչը շարունակական գործընթաց է: Այս հանգրվանում, ըստ նախարարի, անհրաժեշտ էր, որ երկխոսության մեջ լինեն Արցախի իշխանությունների հետ, Արցախի նախագահի հետ:
«Մեր հանդիպումները կշարունակվեն Արցախի արտգործնախարարությունում, և մենք կշարունակենք աշխատանքը իմ գործընկերոջ՝ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանի հետ, որպեսզի ամրապնդենք այս գործընթացի նկատմամբ Արցախի իշխանությունների մոտ սեփականության զգացումը, միասին գնահատենք փուլը և այն գործառույթները, որոնք անհրաժեշտ են մեզ նախապատրաստել և շարունակել աշխատել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ առանձնահատուկ շեշտել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը մեզ համար եղել և մնում է մեկ կարևորագույն գերխնդիր՝ Արցախի բնակչության Էքզիստենցիալ անվտանգությունը, որից բխում է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Արցախում բնակվող 150 հազար մեր հայրենակիցներն այսօր հանդիսանում են մեր ողջ հայության ինքնության պահապանը` հաշվի առնելով այդ էքզիստենցիալ վտանգը։ Որևէ հայ աշխարհի ցանկացած կետում չի կարող խուսափել այն խորագույն վնասից, ինքնությանը հասցված վնասից, եթե մենք ունենանք Արցախում բնակվող մեր հայրենակիցների էքզիեստենցիալ անվտանգության որևէ վտանգ»,-նշել է նախարարը:
Արդյո՞ք բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգման հարցը օրակարգում է  հարցին ի պատասխան՝ նախարարը նշեց, որ այն միանշանակ օրակարգային է: Նա նկատեց, որ  այս իշխանությունն է առաջ բերել այս հարցը, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ունենա լիարժեք ներգրավվածություն, որովհետև այն այս գործընթացի սուբյեկտ է։
«Հասկանում եք, որ եթե հարցը հեշտ լիներ, վաղուց լուծված կլիներ: Սա օրակարգային հարց է, որը կանոնավոր, հետևողականորեն հետապնդվում է, որովհետև մենք ունենք գերակա խնդիր. սա պրակտիկ խնդիր է, սա պրագմատիկ մոտեցում է, որ եթե մենք լիարժեք և արդյունավետ բանակցային, խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին ենք խոսում և մտածում հաշվի չառնել այս կարևորագույն գործոնը, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածությանը և այս գործընթացում սեփականության զգացումի ամրապնդմանը, պրակտիկ առումով մենք վնաս ենք հասցնում խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետ աշխատանքին։ Դուք հիշում եք նաև, որ մենք Ստեփանակերտում ունեցել ենք Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ, որի ժամանակ նույնպես բոլորս միասին ընդարձակ խոսել ենք այս հարցի մասին և արտահայտել, որ մենք սա երբևէ առաջ չենք բերի որպես նախապայման, բայց մենք չենք կարող հաշվի չառնել, որ սա կոնկրետ հարց է, որն արհամարհելն անհնար է»,-ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե Արցախի նախագահի հետ հանդիպումը տևեց ավելի քան երեք ժամ, Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ նա անգամ չի նկատել, թե ինչպես անցավ այդ 3 ժամը:
«Բայց դա ցույց է տալիս մեր երկխոսության լրջությունը, այն, որ մենք լիովին ներգրավված ենք փոխադարձ ծանուցման, խորհրդակցությունների և համատեղ աշխատանքի գործընթացում: Սա համատեղ հարց է, մեր ընդհանուր հարցն է: Եվ դա արտահայտում է այն մտադրությունը, որի մասին մենք հիմա խոսում ենք, մտադրությունը` ապահովելու խաղաղ կարգավորման գործընթացում Արցախի ներգրավվածությունը, ամրապնդելու Արցախի իշխանությունների մոտ սեփականության զգացումը: Ես չէի նկատել, թե ինչպես անցան այդ ժամերը, և դա արտահայտում է հենց այն, որ մենք բավական ինտեսիվ, համընդգրկուն խորհրդակցություններ ենք անցկացրել: Մենք փորձեցինք անդրադառնալ հարցերի ողջ շրջանակին, քանի որ, ինչպես ասացի, ինձ համար շատ կարևոր նպատակ ունեմ՝ ապահովելու ճիշտ ընկալումը, սեփականության ճիշտ զգացումը: Մենք խոսեցինք դրա մասին և մենք դա արտահայտում ենք նաև գործով»,-հավելեց նախարարը:
Նախարարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանական կողմից շրջանառության մեջ դրված այսպես կոչված, «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» հարցին:
«Դուք գիտեք այդ հարցի պատասխանը և ինձ մի հարց եք տալիս, որի պատասխանն ունեք։ Եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի արտահայտում համայնքի շահերը, որի մասին Դուք խոսում եք, և եթե այդ համայնքը չի մասնակցել Ադրբեջանի նախագահի ընտրություններին, և այնտեղ առկա են նմանօրինակ խնդիրներ, ես չէ, որ պետք է դրանք քննարկեմ»,-ասել է նախարարը:
Ողջունելով ՀՀ ԱԳ նախարարին` Արցախի նախագահը կարևորել է նմանօրինակ պարբերական հանդիպումների անցկացումը, որն լավ հնարվորություն է ընձեռնում՝ ամփոփելու նախորդ շրջանում կատարած համատեղ աշխատանքները և նախանշելու հետագա անելիքները: «Ես նաև տեղեկացնեմ համանախագահների հետ իմ հանդիպման մասին, և, ինչպես միշտ, ցանկանում եմ, որպեսզի դուք տեղյակ լինեք Արցախի զարկերակի մասին, ոչ միայն քաղաքական, այլ ընդհանրապես՝ տնտեսական, հանրային կյանքի զարգացումների հետ կապված»,- նշել է Արցախի նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է. «Իսկապես մեր այս կանոնավոր աշխատանքը, կանոնավոր երկխոսությունը չափազանց մեծ նշանակություն ունի, որովհետև մենք այս ամենով կարողանում ենք համադրել և միասնական դիրքորոշումների մեջ շատ ավելի հստակ զգալ միմյանց մոտեցումները: Սա ինձ համար չափազանց կարևոր գործառույթ է, որովհետև այդ գործառույթն արտահայտվում է նաև անմիջապես բանակցային գործընթացում: Այս անգամ մեր այցը բավական հետաքրքիր է, և բավական հագեցած ծրագրով ենք այսօր միասին շատ կարևոր աշխատանք անելու: Ես կտեղեկացնեմ Ձեզ բանակցային գործընթացի շրջանակներում այս շրջանի զարգացումները և այն նկատառումները, որոնք կապված են մեր հիմնական հարցի հետ, գալիք ծրագրերը և խնդիրները, որոնք ունենք մեր առջև»:
Նախարար Մնացականյանը և Բակո Սահակյանը քննարկել են արտաքին քաղաքականության ոլորտում Հայաստանի և Արցախի համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:

Вопрос восстановления полноформатных переговоров по урегулированию проблемы НК стоит в повестке- МИД
Вопрос восстановления полноформатных переговоров по урегулированию проблемы НК
стоит в повестке- МИД
Министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян в  беседе с журналистами проинформировал их  о деталях встречи с президентом Арцаха Бако Саакяном. Он отметил, что одной из важнейших целей является обеспечение глубокого понимания и участия арцахских властей в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
«Это очень важная функция, потому что проблема касается Арцаха,   безопасности арцахского народа,   Арцах - это политическая единица, и у него есть избранная народом власть и осознание   глубокой ответственности в этом вопросе». И в контексте как переговорного  процесса, так  и  мирного урегулирования, и  укрепление    чувства этой  собственности является для  нас чрезвычайно важным вопросом, и именно в этом контексте  формируется  цель моего нынешнего визита», - как передает Арменпресс, сказал министр.
По словам Зограба Мнацаканяна, процесс мирного урегулирования, консультаций и встреч носит непрерывный характер, и Армения как участник этого процесса никогда не  ускоряла и не замедляла этот процесс. Министр напомнил о недавней встрече в Вашингтоне, что также  непрерывный процесс. На данный момент, по словам министра, необходимо, чтобы  был   диалог с арцахскими властями, с президентом Арцаха.
«Наши встречи продолжатся в Министерстве иностранных дел НКР, и мы продолжим работать с моим коллегой, министром иностранных дел Масисом Маиляном, чтобы укрепить чувство причастности арцахских властей к этому процессу, совместно оценить этап и функции, которые нам необходимы для подготовки и продолжения работы по достижению мирного урегулирования. Хочу еще раз подчеркнуть, что нагорно-карабахский вопрос был и остается одним из важнейших для нас вопросов - экзистенциальной безопасности арцахского народа, из которой вытекает статус Арцаха. 150 тысяч наших соотечественников, проживающих сегодня в Арцахе, являются хранителями идентичности всего нашего армянского народа - с учетом этой экзистенциальной угрозы. Ни один армянин в любой точке мира не сможет избежать самого глубокого урона личности, вреда идентичности – если мы допустим какую-нибудь угрозу экзистенциальной безопасности наших соотечественников  в  Арцахе», - сказал он.
Отвечая на вопрос, стоит ли на повестке дня восстановление полного формата переговоров, министр сказал, что это однозначно стоит в  повестке дня. Он заметил, что именно нынешнее правительство выдвинуло на первый  план  вопрос о том, что Нагорный Карабах должен быть полностью вовлечен в переговоры, потому что это является субъектом  этого процесса.
«Понимаете, если бы проблема была легкой, она была бы решена давно. Это вопрос повестки дня, который обсуждается постоянно и последовательно, потому что наш  приоритет – это  практический вопрос, это прагматичный подход, и  если мы говорим о полном и эффективном переговорном процессе, не учитывая этот решающий фактор, касающийся участия Нагорного Карабаха, то мы  наносим тем самым вред  эффективному  процессу мирного урегулирования. Вы также помните, что у нас было совместное заседание Совета безопасности в Степанакерте, во время которого мы все подробно обсуждали эту проблему и говорили, что   никогда не будем рассматривать ее  как предварительное условие, но мы не можем  не рассматривать это как конкретный вопрос, и игнорировать его просто невозможно», - сказал Зограб Мнацаканян.
На  замечание  журналистов, что встреча  с  президентом Арцаха длилась более 3  часов, министр ИД РА  сказал:
«Я даже не заметил, как прошли эти часы, но это показывает серьезность нашего диалога, что мы полностью вовлечены в этот процесс взаимного уведомления, консультаций и совместной работы. Это совместный вопрос, наш общий вопрос. И это выражает то намерение, о которой мы говорили сейчас, намерение обеспечить вовлеченность Нагорного Карабаха, усилить чувство собственности со стороны руководства Нагорного Карабаха в этом процессе мирного урегулирования. Вы мне сейчас подсказали - я даже не заметил,  как прошли эти часы, но это выражает именно то, что у нас были достаточно интенсивные консультации, достаточно широкие консультации. Мы постарались затронуть весь спектр вопросов, потому что для меня это очень важная задача - обеспечить правильное восприятие, правильное чувство собственности, как я сказал. И мы об этом говорили, и мы это выражаем еще и на деле».
Журналисты  заметили также, что  в ответ на  то, что Арцах должен быть вовлечен в переговорный процесс,  азербайджанская сторона в последнее время выдвигает   участие в переговорном процессе и «азербайджанской общины Карабаха».
«Вы знаете ответ   и задаете мне вопрос, ответ на который вы хорошо знаете. Если руководство Азербайджана не выражает интересы общины, о которой вы говорите, если эта община  не участвовала в выборах президента Азербайджана, и там есть такие проблемы, не мне  их обсуждать», - сказал  Зограб Мнацаканян.