ՀԱՊԿ-ի շրջանակում նախատեսված են մի քանի զորավարժություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ի շրջանակում առաջիկայում կանցկացվեն տարբեր զորավարժություններ: Մոսկվա-Երևան-Մինսկ-Նուր-Սուլթան-Բիշքեկ տեսակամուրջի ընթացքում այս մասին նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար, գեներալ-գնդապետ Վալերի Սեմերիկովը:
«Զորավարժությունները կանցկացվեն 4 պետությունում՝ Ղրղզստան, Տաջիկստան, Ռուսաստան, Բելառուս: Ընդհանուր առմամբ, ներգրավված կլինի 12 հազար մարդ: Զորավարժությունները կանցկացվեն միասնական ռազմական քաղաքականության համատեքստում միասնական պլանով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վալերի Սեմերիկովը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարներն իրենց հանդիպումների ընթացքում կարևորել են հավաքական ուժերի մարտական պատրաստվածության աստիճանի բարձրացումը՝ քննարկելով պատրաստվածությունը կատարելագործելու հնարավորությունները:
Ներկայացնելով այս տարվա ընթացքում կատարվածը՝ Վալերի Սեմերիկովը նշեց, որ մի քանի ուղղություններով զգալի աշխատանք է կատարվել: Կազմակերպության հիմնական ջանքերն ուղղվել են նախորդ որոշումները կյանքի կոչելուն:
«Այն հարցերը, որոնք առավել շատ քննարկվել են այս ընթացքում, շոշափվել են լրատվամիջոցներում, առնչվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, մասնավորապես ուշադրության կենտրոնում են եղել Աֆղանստանի հետ կապված հարցերը: Կովկասի ուղղությամբ գիտենք, որ լարվածությունը պահպանվում է՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու հետ:  Արևելյան Եվրոպայի հատվածում ուշադրության կենտրոնում են եղել ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները, որոնք ավելանում են ու ընդլայնվում»,-ասաց Վալերի Սեմերիկովը: Ընթացիկ տարում, ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև ահաբեկչությանը, ծայրահեղականությանը, թմրամիջոցների անօրինական տեղաշարժին, անօրինական միգրացիային առնչվող հարցերը:
Վալերի Սեմերիկովը հիշեցրեց, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստում հավանություն է տրվել կառույցի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը ներկայացնելուն: Նշանակվելու դեպքում նա իր պարտականությունները կստանձնի 2020թ. հունվարի 1-ից:

В рамках ОДКБ запланировано несколько учений
В рамках ОДКБ в ближайшее время пройдут различные военные учения. Об этом в ходе видеомоста Москва – Ереван - Минск-Нур-Султан - Бишкек заявил и. о. генерального секретаря ОДКБ, генерал-полковник Валерий Семериков.
“Учения пройдут в четырех государствах - Кыргызстане, Таджикистане, России и Беларуси. В общей сложности будет задействовано 12 тысяч человек. Учения пройдут по единому плану в контексте единой военной политики”, - по сообщению Арменпресссказал Валерий Семериков.
Исполняющий  обязанности генерального секретаря ОДКБ подчеркнул, что министры обороны стран-членов ОДКБ в ходе своих встреч отметили важность повышения степени боеготовности Коллективных сил, обсудив возможности совершенствования подготовки.
Представляя сделанное за этот год, Валерий Семериков отметил, что проделана значительная работапо нескольким направлениям. Основные усилия организации были направлены на претворение в жизнь предыдущих решений.
“Вопросы, которые больше всего обсуждались за этот период, были затронуты в СМИ, они касались региональной безопасности, в частности, в центре внимания были вопросы, связанные с Афганистаном. На Кавказе мы знаем, что напряженность сохраняется в связи с неурегулированностью карабахского конфликта. В центре внимания в Восточной Европе были учения НАТО, которых становится больше”, - сказал Валерий Семериков.В текущем году в центре внимания были также вопросы, касающиеся терроризма, экстремизма, незаконного перемещения наркотиков, незаконной миграции.
Валерий Семериков напомнил, что на заседании Совета министров иностранных дел Организации договора о коллективной безопасности было одобрено выдвижение кандидатуры Станислава Заса на пост генерального секретаря Организации. В случае назначения он приступит к исполнению своих обязанностей  с 1 января2020 года.