Բաքուն հրաժարվել է ապահովել ՀՀ-ի պատվիրակության անվտանգությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոմիտեի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 3  ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը հրաժարվել է հայկական պատվիրակության համար ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի՝ Բաքվում անցկացվող նիստին մասնակցելու համար տրամադրել գրավոր հավելյալ անվտանգության միջոցառումներ՝ երկիր անարգելք մուտքը և մասնակցությունն ապահովելու համար: Այսպիսով Ադրբեջանը խոչընդոտել է հայկական պատվիրակության մասնակցությունը, Հայաստանը պաշտոնական բողոք է հղել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Հունիսի 30-հուլիսի 10-ը Բաքվում կայանում է  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 43-րդ նիստը, որին որպես դիտորդ մասնակցելու հրավեր էր ստացել նաև Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը: Եվ այս առնչությամբ հայկական կողմը դիմել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ հյուրընկալող պետությունից ստանալու անվտանգության համապատասխան հավելյալ միջոցներ ՀՀ պատվիրակության մասնակցության համար՝ հաշվի առնելով ՀՀ քաղաքացիների և ընդհանրապես ազգությամբ հայերի՝ այդ երկիր մուտքի հետ կապված անհնարինությունը և այս երկրում ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող հակահայկական քարոզը, խտրական վերաբերմունքն էթնիկ հայերի նկատմամբ: Մենք այս հարցի առնչությամբ մշտական կապի մեջ ենք եղել քարտուղարության հետ, և քարտուղարության կողմից մշտապես ջանքեր են գործադրվել հյուրընկալող իշխանություններից ստանալու հայկական կողմի համար անհրաժեշտ երաշխիքները: Սակայն ի հեճուկս գործադրված ջանքերի, միջոցառումից երկու օր առաջ՝ հունիսի 28-ին հայկական պատվիրակությունը ստացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի նամակը, որում Ադրբեջանն ըստ էության հրաժարվել է տրամադրել գրավոր հավելյալ անտվանգության միջոցառումներ ՀՀ պատվիրակության անարգելք մուտքը երկիր և մասնակցությունը տվյալ միջոցառմանն ապահովելու համար»,-ներկայացրեց Նաղդալյանը:
Այսպիսով, Ադրբեջանը խոչընդոտել է հայկական պատվիրակության մասնակցությունը տվյալ միջոցառմանը: Նաղդալյանը նկատեց՝ դա իր մեջ արատավոր նախադեպ է պարունակում, երբ մշակութային և բնական համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի անդամ մեկ պետություն կարող է արգելափակել անդամ մեկ այլ պետության նիստին մասնակցելու իրավունքների իրականացումը: Այս առնչությամբ Հայաստանը պաշտոնական բողոք է հղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանն ու անդամ պետություններին՝ կոչ անելով ուշադրություն հրավիրել այդ արատավոր գործելաոճի վրա, ինչպես նաև հանդես գալ խիստ դատապարտող դիրքորոշմամբ:

Азербайджан не обеспечит безопасность армянской делегации на заседании комитета ЮНЕСКО в Баку
Азербайджан отказался предоставить армянской делегации дополнительные письменные меры безопасности для обеспечения беспрепятственного въезда в страну и участияв Баку в заседании Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО. Таким образом, Азербайджан воспрепятствовал участию армянской делегации в заседании, Армения направила официальную жалобу.
Как передает Арменпресс, об этом журналистам на брифинге сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
“С 30 июня по 10 июля в Баку проходит 43-е заседание Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, приглашение на участие в котором в качестве наблюдателя получила также и делегация Республики Армения. И в связи с этим армянская сторона обратилась в ЮНЕСКО для получения от принимающего государства дополнительных мер безопасности для участия делегации РА, учитывая невозможность въезда граждан РА и вообще армян по национальности в эту страну и осуществляемую в этой стране в ежедневном режиме антиармянскую пропаганду, дискриминационное отношение к этническим армянам.
Мы были в постоянной связи с секретариатом по этому вопросу, и секретариат постоянно прилагал усилия для получения от принимающих властей гарантий, необходимых для армянской стороны. Однако, несмотря на приложенные усилия, за два дня до мероприятия, 28 июня армянская делегация получила письмо заместителя генерального секретаря ЮНЕСКО, в котором Азербайджан, по сути, отказался предоставить дополнительные письменные меры безопасности для обеспечения беспрепятственного въезда армянской делегации в страну и участия в данном мероприятии”, - отметилаНагдалян.
Таким образом, Азербайджан воспрепятствовал участию армянской делегации в данном мероприятии. Нагдалян отметила, что это содержит в себе порочный прецедент, когда одно государство-член Конвенции о культурном и природном всемирном наследии может заблокировать осуществление прав на участие в заседании другого государства-члена.
В связи с этим Армения направила официальный протест руководству и государствам-членам ЮНЕСКО, призвав обратить внимание на этот порочный образ действий, а также выступить с осуждающей позицией.