Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում հուլիսի 1-2-ը ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով իր պաշտոնակցին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Սլովակիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության, փոխադարձ վստահության, ինչպես նաեւ ընդհանուր արժեքների վրա: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիրների համագործակցության կարեւորությունը միջազգային խորհրդարանական տարբեր հարթակներում:
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահն իր խոսքում ընդգծել է երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները: Սլովակիան ԵՄ առաջին երկրներից մեկն էր, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Անդրեյ Դանկոն վստահություն է հայտնել, որ Երեւանում Սլովակիայի դեսպանատան բացումը նոր զարկ կտա երկկողմ հարաբերություններին:
Հայկական խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ սլովակ գործընկերները կաջակցեն նաեւ Հայաստանին ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի մեկնարկի հարցում:

Арарат Мирзоян встретился с председателем Национального совета Словакии Андреем Данко
В рамках проходящей в Москве 1 - 2 июля Международной конференции “Развитие парламентаризма” председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с председателем Национального совета Словакии Андреем Данко.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя своего коллегу, председатель НС отметил важность углубления двусторонних отношений со Словакией, основанных на дружбе, взаимном доверии между двумя народами и общих ценностях. Арарат Мирзоян подчеркнул важность сотрудничества законодателей двух стран на различных международных парламентских площадках.
Председатель Национального совета Словакии в своей речи подчеркнул существующие между двумя странами дружественные отношения. Словакия была одной из первых стран ЕС, признавших Геноцид армян. Андрей Данко выразил уверенность, что открытие посольства Словакии в Ереване придаст новый импульс двусторонним отношениям.
Спикер армянского парламента поблагодарил парламент Словакии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и выразил надежду, что словацкие партнеры поддержат Армению также  и в вопросе начала процесса либерализации визового режима с ЕС.