Դիլիջանն ու Ռոմանը քույր քաղաքներ են. Հայաստանի և Ռումինիայի համայնքներն ամրապնդում են կապերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌումինիայիՌոման քաղաքի պատվիրակությունը մասնակցել է հունիսի 22-23-ը ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում անցկացված «Իմ քայլը հանուն Տավուշի մարզի» ներդրումային բիզնես ծրագրերի ֆորումին: Ներդրումային համաժողովը անցկացվել է Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյան ռազմամարզական վարժարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունից, հունիսի 23-ին Դիլիջանի համայնքապետարանում կայացել է Դիլիջան և Ռոման քույր քաղաքների միջև փոխգործակցության հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը:
Ողջունելով ներկաներին` Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանն իր ելույթում նշել է, որ երկու բարեկամ քաղաքների համագործակցությունը եղել է արդյունավետ և փոխգործակցության ընդլայնումը, անշուշտ, կնպաստի բարեկամ քաղաքների կապերի էլ ավելի ամրապնդմանը՝ ի նպաստ հայ-ռումինական բարեկամության:
Ռոմանի փոխքաղաքապետ Իոանա Ռոքսանա Յորգան և պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանին` պատվիրակությանը ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար: Փոխքաղաքապետ Յորգան իր ելույթում նույնպես բարձր գնահատեց քույր քաղաքների փոխգործակցությունը` նշելով, որ Ռոման քաղաքը կրթական ոլորտի ընդլայնման գործում ձեռք է բերում որոշակի հաջողություններ և փոխգործակցությունը կարող է ավելի արդյունավետ լինել՝ նկատի ունենալով Դիլիջանի կրթական ոլորտի հարուստ բազան:
«Իմ քայլը հանուն Տավուշի» համաժողովի նպատակն էր տեղի և օտարերկրյա ներդրողներին ներկայացնել մարզի հեռանկարային և գերակա ոլորտների ներուժը, նպաստավոր գործարար միջավայրի ապահովման գործիքները, ներդրումներ ներգրավելու, նոր գործարար կապեր հաստատելու, ինչպես նաև քննարկումների և փորձի փոխանակման միջոցով արդյունավետ նոր բիզնես մոդելներ ստեղծելու հնարավորությունները: Ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նշել է, որ սա ՀՀ մարզերում անցկացվող նմանատիպ հինգերորդ համաժողովն է և անդրադարձել հարցին, թե որոնք են նմանատիպ համաժողովների անցկացման նպատակները: «Մեր ամենակարևոր նպատակն անհատական ջանքի խրախուսումն ու քաջալերումն է Հայաստանի Հանրապետության զարգացման գործում, որովհետև մենք համոզված ենք, որ ՀՀ քաղաքացիների անհատական ջանքն է այն շրջադարձային կետը, երևույթը, որը մեր երկիրը պետք է նոր մակարդակի բարձրացնի տնտեսապես, քաղաքականապես և բոլոր առումներով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Dilijan and Roman are sister cities: Armenian and Romanian communities strengthen ties
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. The delegation of the Romanian city of Roman participated in the My Step For Tavush Province investment-business forum held in Armenia’s Dilijan town from June 22 to 23. The forum was held with the participation of Armenian Prime Minister Nikol Pashonyan, the Armenian Embassy in Romania told Armenpress.
On June 23 the signing ceremony of memorandum of cooperation between sister cities Dilijan and Roman was held in the Dilijan municipality.
Welcoming the guests, Dilijan community leader Armen Santrosyan stated that the cooperation of the two friendly cities has been productive and the expansion of mutual partnership will contribute to further strengthening the bilateral ties for the benefit of the Armenian-Romanian friendship.
The delegation of Roman thanked Armen Santrosyan for the warm welcome. The deputy mayor of Roman highly valued the mutual partnership between the two sister cities, stating that Roman is acquiring certain success in the expansion of education field and the mutual partnership can be more effective, given the rich educational base of Dilijan.
The forum’s purpose was to ease awareness among local and foreign investors about the economic potential available in the provinces, and introduce the tools that can lead to a favorable business environment, as well as the possibility of creating new efficient business models by attracting investment, establishing new business contacts, discussions and sharing experience.