Համահայկական խաղերին մասնակցելու հայտերի քանակով Իրանի պատվիրակությունն ամենամեծերից մեկն է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի պատվիրակությունը հայտերի քանակով այս պահի դրությամբ Համահայկական խաղերի ամենամեծ պատվիրակություններից մեկն է:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի լրատվական ծառայությունից՝ անդրադառնալով լրատվամիջոցներում շրջանառվող այն տեղեկություններին, թե իբր Իրանի պատվիրակությունը չի մասնակցի Համահայկական խաղերին:
«Չնայած հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հուլիսի 1-ն է, Իրանից արդեն իսկ ներկայացվել է 245 հայտ, որոնցից 36-ը` Թավրիզից, 39-ը` Սպահանից և Շահինշահրից և մոտ 170 հայտ Թեհրանից: Եվս մեկ անգամ հարկ է նշել, որ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հուլիսի 1-ն է, արդյունքները կամփոփվեն մինչև հուլիսի 5-ը և կհրապարակվեն: Համահայկական խաղերի մասնակիցների թիվն այս պահին մոտ 5000 է: Ամենամեծ թվով պատվիրակություններն ԱՄՆ-ից են, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ֆրանսիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Ավստրիայից և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից»,- հայտնեցին լրատվական ծառայությունից:
Մամուլում լուրեր են շրջանառվում, թե Իրանի պատվիրակությունը չի մասնակցի Համահայկական խաղերին, քանի որ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը կայանալու է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Որպես պատճառ նշվում է այն հանգամանքը, թե «Իրանի իշխանությունները չեն ցանկանում հարաբերությունները փչացնել Ադրբեջանի հետ»:

YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. The World Committee of the Pan-Armenian Games is denying media reports that Iran’s delegation to the multi-sports event will not participate.
The Iranian delegation for the upcoming Pan-Armenian Games is so far the largest with the number of bids, the World Committee of Pan-Armenian Games told ARMENPRESS when asked to comment.
“Despite the deadline for applications being July 1, already 245 bids have been submitted from Iran,” the World Committee said.
It said the final participants list will be published on July 5 but at this moment the number is around 5000.
“The largest delegations are from the USA, Russia, France, Lebanon, Egypt, Austria and Iran,” the World Committee of the Pan-Armenian Games said.
Earlier, media reports claimed that Iran’s community will not take part in the events because the grand opening will take place in Artsakh.