Դեմոկրատների հեռուստաբանավեճի մասնակիցները քննադատել են Թրամփի քաղաքականությունն Իրանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնին հավակնող դեմոկրատների թվից հեռուստաբանավեճերի մասնակիցների մեծ մասն հանդես Է եկել միջուկային խնդրի շուրջն Իրանի հետ գործարքի պաշտպանությամբ, նրանցից երեքը խիստ քննադատության են ենթարկել Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի ընթացիկ ուղեգիծը: Բանավեճը կայացել Է Մայամիում (Ֆլորիդայի նահանգ), հեռարձակումը վարում Էր NBC հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հաղորդավարը տասը դեմոկրատ քաղաքական գործիչներից, որոնք հավակնում են նախագահի թեկնածու առաջադրվել Դեմոկրատական կուսակցությունից, խնդրել Է ձեռք բարձրացնել նրանք, ովքեր, գտնվելով ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնին, միջուկային խնդրի շուրջն Իրանի հետ գործարք կկնքեր այն տեսքով, որով այն 2015 թվականին Էր: Բանավեճերի տասը մասնակիցներից ինը բարձրացրել Է ձեռքը: Միակ մասնակիցը, որը ձեռքը չի բարձրացրել, եղել Է Նյու Ջերսիի նահանգից սենատոր Քորի Բուքերը: Նա պարզաբանել Է, որ սխալ Է համարում 2018 թվականին Գործողությունների համապարփակ ծրագրից դուրս գալու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը, սակայն նշել Է, որ ինքը, լինելով Միացյալ Նահանգների ղեկավար, ավելի ձեռնտու համաձայնագիր կկնքեր:
Հավայիի նահանգից Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թուլսի Գաբարդն ընդգծել Է, որ Թրամփի վարչակազմի գործողությունների պատճառով ԱՄՆ-ը հայտնվել Է «Իրանի դեմ պատերազմի եզրին»: «Ամերիկացիները պետք Է հիշեն, որ Իրանի դեմ այդ պատերազմը շատ ավելի ավերիչ եւ կորստաբեր կլինի, քան այն ամենն, ինչ մենք տեսանք Իրաքում: Այն կխլի շատ ավելի կյանքեր, կսրի փախստականների հորդահոսքի հետ կապված ճգնաժամը եւ այն չի սահմանափվի սոսկ Իրանով եւ կընդգրկի ամբողջ տարածաշրջանը,- նշել Է օրենսդիրը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Участники теледебатов демократов раскритиковали политику Трампа в отношении Ирана
Большинство участников теледебатов среди претендующих на пост президента США демократов выступили в поддержку сделки с Ираном по атому, трое из них подвергли жесткой критике текущий курс Вашингтона по отношению к Тегерану. Дискуссия проходит в настоящее время в Майами (штат Флорида), трансляцию ведет телеканал NBC, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На сцене находятся 10 политиков-демократов, которые претендуют на выдвижение кандидатом в президенты от Демократической партии. Ведущий попросил поднять руки тех из них, кто, находясь на посту президента США, заключил бы сделку с Ираном по атому в том виде, в каком она была в 2015 году. Девять из десяти участников дебатов подняли руки.
Единственным, кто не поднял руку, был сенатор от штата Нью-Джерси Кори Букер. Он пояснил, что считает ошибочным решение президента США Дональда Трампа о выходе из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) в 2018 году, однако отметил, что сам, будучи американским лидером, заключил бы более выгодное соглашение.
член Палаты представителей Конгресса от штата Гавайи Тулси Габбард подчеркнула, что из-за действий администрации Трампа США оказались "на грани войны с Ираном". "Американцам следует понимать, что эта война с Ираном будет гораздо более разрушительной и затратной, чем все, что мы видели в Ираке. Она унесет гораздо больше жизней, она обострит кризис, связанный с наплывом беженцев и она не будет ограничена только Ираном и затронет весь регион", - отметила законодатель.