Brexit-ը կմիավորի թե՛ Պահպանողական կուսակցությանը, թե՛ Բրիտանիան. Ջոնսոն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը սահմանված ժամկետում Եվրամիությունից Բրիտանիայի դուրս գալը կմիավորի թե՛ ճգնաժամ ապրող Պահպանողական կուսակցությանը եւ թե՛ ամբողջ երկիրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է պահպանողականների առաջնորդի եւ վարչապետի պաշտոնի մրցավազքի ֆավորիտ Բորիս Ջոնսոնը:
«Կուսակցությունը ճգնաժամ Է ապրում եւ կորցնում Է (ընտրողների) պաշտպանությունը: Դա շտկելու համար անհրաժեշտ Է անել հետեւյալը. նախ, դուրս գալ Եվրամիությունից հոկտեմբերի 31-ին: Բրիտանիային հարկավոր Է այն (վարչապետը), որը հավատում Է այդ ծրագրին… Երկրորդ, անհրաժեշտ Է միավորել թե՛ կուսակցությանը եւ թե՛ երկիրը: Անհրաժեշտ Է միավորել երկիրը, ճիշտ այնպես, ինչպես ես միավորեցի Լոնդոնը (քաղաքագլուխ եղած ժամանակ)»,- ասել Է Ջոնսոնը հունիսի 26-ի երեկոյան ԱԳ նախարարության ղեկավար Ջերեմի Հանթի հետ կայացած բանավեճի ընթացքում:
Հաջողության երրորդ բաղադրիչն արտգործնախարարության նախկին ղեկավարը համարել Է կուսակցության նախապատրաստումն այն բանին, որ «չեզոքացվի» ընդդիմությունը եւ ջախջախիչ հարված հասցվի լեյբորիստներին՝ Ջերեմի Քորբինի գլխավորությամբ:
Խոսելով նոր կառավարության կազմի մասին՝ Ջոնսոնը հայտարարել Է, որ ոչ մի խոստում չի տալիս, բայց իր նախարարների կաբինետը կլինի «շատ ունակ», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Выход из ЕС объединит и Консервативную партию, и Британию, считает Джонсон
Выход Британии из Евросоюза в установленный срок до 31 октября объединит и переживающую кризис Консервативную партию, и всю страну, считает фаворит гонки за пост нового лидера консерваторов и премьера Борис Джонсон, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Партия переживает кризис и теряет поддержку (избирателей). Чтобы это исправить, необходимо сделать следующее: во-первых, выйти из ЕС 31 октября. Британии нужен тот (премьер), который верит в этот проект… Во-вторых, необходимо объединить и партию, и страну. Нужно объединить страну, точно так же, как я объединил Лондон (в бытность мэром)", - сказал Джонсон во время дебатов с главой МИД Джереми Хантом в среду вечером.
Третьей составляющей успеха экс-глава МИД назвал подготовку партии к тому, чтобы "нейтрализовать" оппозицию и нанести разгром лейбористам во главе с Джереми Корбином.
Говоря о составе нового правительства, Джонсон заявил, что не делает никаких обещаний, но его кабинет министров будет "очень способным".