Իրանն զբոսաշրջիկներին գրավելու համար վերացրել Է դրոշմակնիքներն անձնագրերում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կարգադրել Է վերացնել մուտքի եւ ելքի դրոշմակնիքները երկիր ժամանող օտարերկրյա քաղաքացիների անձնագրերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Tasnimnews գործակալությունը:
Իրանի իշխանությունները հույս ունեն, որ այս որոշումը թույլ կտա երկիր գրավել ավելի շատ զբոսաշրջիկների, որոնք այժմ զգուշանում են ժամանել ամերիկյան այցագրի հետ կապված պոտենցիալ խնդիրների պատճառով:
Անցյալ տարի ԱՄՆ-ի իշխանությունները հայտարարել են, որ այն ճանապարհորդները, որոնց անձագրերում կան նշումներ որոշ երեկրներ, այդ թվում՝ Իրան այցելելու մասին, կարող են խնդիրների բախվել այցագիր ստանալիս:
Ինչպես ճշտվում Է Իրանի արտգործախարարության կայքում, մուտքի համար օտարերկրացու անձնագիրը պետք Է ուժի մեջ լինի երկրից մեկնելու օրվանից հետո առնվազն 6 ամիս:
Գործակալության տվյալներով՝ 2018 թվականին Իրան Է այցելել 7,8 միլիոն օտարերկրացի զբոսաշրջիկ, ինչը 50 տոկոսով ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Иран для привлечения туристов отменил проставление штампов в паспортах
Президент Ирана Хасан Рухани распорядился отменить проставление штампов о въезде и выезде в паспорта иностранных граждан, прибывающих в страну, сообщает агентство Tasnimnews.
Власти Ирана рассчитывают, что это решение позволит привлечь в страну больше туристов, которые сейчас опасаются приезжать из-за потенциальных проблем с американской визой,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В прошлом году власти США объявили, что путешественники, у которых в паспорте есть отметки о посещении некоторых стран, в том числе, Ирана, могут столкнуться с проблемами при получении визы.
Как уточняется на сайте МИДа Ирана, для въезда паспорт иностранца должен быть действителен не менее 6 месяцев после даты выезда из страны.
По данным издания, в 2018 году Иран посетили 7,8 млн иностранных туристов, это на 50% больше, чем годом ранее.