Իրանագետի կարծիքով` ԱՄՆ-ն ցանկանում է պարտադրել Իրանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունները շարունակում են մնալ լարված, ու կա վտանգ, որ ԱՄՆ-ն կարող է կետային հարվածներ հասցնել Իրանի ուղղությամբ:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց իրանագետ, Իրան-ԱՄՆ հարցերով փորձագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ Իրանի կողմից ԱՄՆ-ի անօդաչու թռչող սարքի խոցումից հետո ԱՄՆ-ն որոշում էր կայացրել ռազմական գործողություններ սկսել Իրանում, սակայն վերջին պահին նախագահ Դոնալդ Թրամփը  մտադրությունը փոխել է՝ նշելով, որ անհամաչափ է լինելու հարվածը:
«Կան այլ տեսակետներ. ակնհայտ է եղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ուղերձը Թրամփին, որ եթե եղավ նման բան, տարածաշրջանը պարզապես վառվելու է կրակների մեջ և  չեն կարողանալու խնդիրը լուծել: Կարծում եմ, որ Թրամփը որոշել է սպասել: Հունիսի 28-29-ին Ճապոնիայում տեղի է ունենալու G-20-ի հանդիպումը, և արդեն նախանշված է հանդիպումների օրակարգը: Այս հանդիպումների ժամանակ օրակարգում լինելու է նաև Իրանի հարցը և քննարկվելու է, թե ինչպես երկու երկրների միջև լարվածությունը թուլացնել, որովհետև տեսնում ենք՝ ավելի ու ավելի է թեժանում խնդիրը և կարիք կա որոշակի չափով հանդարտեցման»,- ասաց Իսկանդարյանը:
Իրանագետի կարծիքով` ԱՄՆ-ն ամեն գնով  ցանկանում է նստեցնել Իրանին  բանակցությունների սեղանի շուրջ:
«Նրա վարքագիծը ցույց է տալիս, որ  ավելի շատ պարտադրանքի ուժով են փորձում նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ:  Իմ համոզմամբ`  Իրանը ևս ցանկանում է բանակցությունների միջոցով  հարթել խնդիրները, բայց ոչ թե պարտադրանքով և սադրանքներով, այլ որոշակի փոխզիջումների միջոցով նստել և հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ կան Իրանի և  Միացյալ Նահանգների միջև, ինչպես պետք է հանգուցալուծումները գտնել: Կարծում եմ, որ բանակցությունները երկու կողմերին էլ ձեռնտու է»,- ասաց Իսկանդարյանը:
Իրանագետը կարծում է, որ ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից ընդառաջ Թրամփի համար նպաստավոր չէ ռազմական լուրջ խնդիրների  մեջ ներքաշվել, եթե անգամ որոշակի հաջողություններ ունենա Իրանում:
«Իմ համոզմամբ`  ընտրվելու դեպքում Դոնալդ Թրամփի ձեռքերը ավելի ազատ են լինելու և այն ժամանակ կարող ենք ականատես լինել կետային հարվածների Իրանի ուղղությամբ»,- եզրափակեց Իսկանդարյանը:

По мнению ираниста, США хотят заставить Иран сесть за стол переговоров
Отношения между Ираном и США остаются напряженными, и есть опасность, что США могут нанести точечные удары по Ирану. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 25 июня сказала иранист, эксперт по ирано-американским вопросам Гоар Искандарян.
Она отметила, что после того, как Иран сбил беспилотник США, США приняли решение начать военные действия в Иране, однако в последний момент президент Дональд Трамп изменил свое намерение, отметив, что удар будет непропорциональным.
“Есть и другие мнения. Очевидно, что было послание президента Российской Федерации Трампу, что если такое случится, то регион просто окажется в огне и не сможет решить проблему.
Я думаю, что Трамп решил подождать. 28 - 29 июня в Японии состоится встреча G-20, и уже намечена повестка дня встреч. Во время этих встреч в повестке будет также и вопрос Ирана, и будет обсуждаться, как ослабить напряженность между двумя странами, поскольку мы видим, что проблема все больше накаляется и есть необходимость успокоить ее”, - сказала Искандарян.
По мнению ираниста, США любой ценой хотят посадить Иран за стол переговоров.
“Иран пытаются силой принуждения посадить за стол переговоров. По моему убеждению, Иран также хочет решить проблемы посредством переговоров, но не принуждением и провокациями, а посредством определенных компромиссов, сесть и понять, какие проблемы существуют между Ираном и США, как нужно найти их развязки. Думаю, что переговоры выгодны обеим сторонам”, - сказала Искандарян.
Иранист считает, что в преддверии президентских выборов в США Трампу не выгодно втягиваться в серьезные военные проблемы, даже если он и добьется определенных успехов в Иране.
“По моему убеждению, в случае избрания у Дональда Трампа руки будут более свободными, и тогда мы можем стать свидетелями точечных ударов по Ирану” - заключила Искандарян.