Զարեհ Սինանյանն իր ռազմավարական ծրագրի առաջին քայլը նախանշել է Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ աշխատանքը
Զարեհ Սինանյանն իր ռազմավարական ծրագրի առաջին քայլը նախանշել է
Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն արդեն կազմել է իր ղեկավարած կառույցի ռազմավարական ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հունիսի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում Սինանյանը նշեց, որ իրենց ծրագրի առաջին քայլը լինելու է Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ աշխատանքը:
«Այն ամենամեծն է, աշխարհագրական առումով ամենասփռվածն է: Այն հոգեբանորեն և ֆիզիկապես ամենաշատ կապն ունի Հայաստանի հետ: Ճիշտ և լավ աշխատանքի դեպքում իրենք ոչ միայն ամենամեծ պոտենցիալն են ներկայացնում ՀՀ-ի համար, այլև շատ այլ դիվիդենտներ Հայաստանը կարող է ստանալ, մենք էլ իրենց կարող ենք օգնել»,- ասաց Սինանյանը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի հայ համայնքի հետ աշխատանքներին և այնտեղ իր ունեցած կապերին, Սինանյանն ընդգծեց, որ 30 տարուց ավելի այնտեղ բնակվելով և քաղաքական պաշտոն զբաղեցնելով մեծ կապեր է ձեռք բերել, որոնք պետք է մոբիլիզացնի ի շահ Հայաստանի:
Զարեհ Սինանյանը ծնվել է Երևանում, կրթությունը ստացել է նախ Երևանում, ապա ԱՄՆ Բըրբանք քաղաքում: 1997թ. նա քաղաքագիտության և պատմության բակալավրի աստիճան է ստացել UCLA-ից, այնուհետև ավարտել է USC-ի իրավագիտության դպրոցը: 2001թ-ից զբաղվել է փաստաբանական գործունեությամբ: 2014-2015 թվականներին զբաղեցրել է Գլենդելի քաղաքապետի պաշտոնը, օրերս դադարեցրել էր լիազորությունները Գլենդելի քաղաքային խորհրդում: Զարեհ Սինանյանն ամուսնացած է, ունի չորս երեխա:

Заре Синанян первым шагом своей стратегической программы наметил работу с армянской общиной России
Главный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян уже составил стратегическую программу руководимой им структуры. Как сообщает «Арменпресс», в беседе с журналистами 25 июня Синанян отметил, что первым шагом их программы станет работа с армянской общиной России.
“Эта община самая большая, самая рассеянная в географическом плане. Она и психологически и физически больше всего связана с Арменией. В случае правильной и хорошей работы они не только станут наибольшим потенциалом для Армении, но и смогут получить много других дивидендов, мы можем им помочь”, - сказал Синанян.
Касаясь работы с армянской общиной США и имеющихся там связей, Синанян подчеркнул, что он более 30 лет жил там и, занимая политическую должность, приобрел большие связи, которые должен мобилизовать на благо Армении.
Заре Синанян родился в Ереване, начальное образование получил в Ереване, затем продолжил в городе Бербанк США. В 1997 году в университете UCLA он получил степень бакалавра в области политологии и истории, затем окончил юридическую школу USC. С 2001 года занимался адвокатской деятельностью. В 2014 - 2015 годах занимал должность мэра Глендейла, недавно прекратил свои полномочия в городском совете Глендейла. Заре Синанян женат, имеет четверых детей.