Թբիլիսիի դատարանն ազատել Է խորհրդարանի շենքի մոտ հանրահավաքներում եւս 40-ից ավելի ձերբակալվածների
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի վերաքննիչ դատարանը բավարարել Է 41 մարդու գանգատները, որոնք ստորին ատյանի դատարանի կողմից 12-օրյա կալանքի Էին դատապարտվել խորհրդարանի շենքի մոտ հանրահավաքների մասին գործով, եւ ազատել Է նրանց: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 25-ին հայտնել Է Վրաստանի Հանրային հեռարձակողի Առաջին ալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ լսումների ընթացքում դատարանն անմեղ Է ճանաչել երկու ձերբակալվածի, իսկ մնացածներին դատապարտել Է 4-օրյա կալանքի ոստիկանությանը չենթարկվելու եւ մանր խուլիգանության համար: Բայց քանի որ նրանց ձերբակալման պահից արդեն հինգ օր Է անցել, իրավախախտներն ազատ են արձակվել:
Հունիսի 24-ին վերաքննիչ դատարանն ազատել Էր եւս 16 մարդու: Ձերբակալվածների ազատումը բողոքի ակցիաների մասնակիցների պահանջներից մեկն Է, որոնք հունիսի 20-ից զանգվածային ելույթներ են կազմակերպում Թբիլիսիում խորհրդարանի շենքի մոտ: Դրանց մասնակիցները նաեւ պահանջում են Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գեորգի Գախարիայի հրաժարականը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: суд в Тбилиси освободил еще более 40 задержанных на митингах у здания парламента
Тбилисский апелляционный суд удовлетворил жалобы 41 человека, которые были приговорены судом низшей инстанции к 12-суточному заключению по делу о митингах у здания парламента, и освободил их. Как передает Арменпресс, об этомво вторник сообщает Первый канал Общественного вещателя Грузии.
По данным телеканала, суд в ходе слушаний признал невиновными двух задержанных, а остальных приговорил к четырем суткам ареста за неподчинение полиции и мелкое хулиганство. Но так как с момента их задержания уже прошло пять дней, нарушители вышли на свободу.
Ранее в понедельник апелляционный суд освободил еще 16 человек.
Освобождение задержанных является одним из требований участников акций протеста, которые с 20 июня устраивают массовые выступления у здания парламента в Тбилиси. Митингующие также требуют отставки главы МВД Георгия Гахарии.