ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնն անցկացնել Հայաստանում
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է գիտության ու արվեստի միջազգային
STARMUS 6-րդ փառատոնն անցկացնել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 24-ին Ցյուրիխ քաղաքում մասնակցել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Փառատոնը, որը միավորում է աշխարհահռչակ գիտնականների, տիեզերագնացների, երաժիշտների, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների, նպատակ ունի ոգեշնչել և կրթել հետազոտողների նոր սերնդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, STARMUS-ի 5-րդ փառատոնին այս տարի մասնակցում են տիեզերագնացության «Ապոլոն» ծրագրի մասնակից 7 տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակի 12 դափնեկիրներ և արվեստի ոլորտի հայտնի ներկայացուցիչներ, որոնք քննարկումներ են անցկացնում մասնավորապես միկրոբիոլոգիայի ու կենսաքիմիայի, աստղագիտության և նեյրոգիտության վերաբերյալ:
Փառատոնը բացել է նրա գաղափարի հեղինակ ու հիմնական կազմակերպիչ, հայ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, ով աշխատում է Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտում: Ելույթով հանդես է եկել հետազոտության, գիտության և նորարարության գծով Եվրոպական հանձնակատար Կարլոս Մոեդասը։
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքում փառատոնը համարել է ֆանտաստիկ երևույթ, որը միավորում է գիտնականների ու արվեստագետների։ «Բոլորը մտածում են, որ սա մեր՝ քաղաքական գործիչների վայրը չէ։ Բայց ես այստեղ եմ մի քանի պատճառով։ Դրանցից առաջինը կանվանեմ երազանք, երազանք, քանի որ Գարիկը երազող է։ Նա խենթ բաների մասին է երազում, և դրանք իրականություն են դառնում»,-նշել է նախագահը։
Խոսելով STARMUS-ի մյուս բաղադրիչի՝ արվեստի, մասնավորապես, երաժշտության ազդեցության մասին, նա նշել է, որ Բեռլինի պատը, մյուս պատնեշները չափազանց ցածր էին արգելափակելու երաժշտությունը։ «Կարծում եմ՝ այդ երաժշտությունը հսկայական ազդեցություն է ունեցել աշխարհը, Խորհրդային Միությունը փոխելու, շատ ազգերի, այդ թվում՝ և իմ ազգն անկախ ու ազատ դարձնելու գործում»։
Փառատոնին ներկա գտնվելու կարևոր պատճառը նա վերնագրել է «STARMUS և Հայաստան»։ «Ես հրավիրում եմ հաջորդ՝ վեցերորդ STARMUS-ին գալ Հայաստան։ Ուրախ կլինենք բոլորիդ՝ գիտնականների, Նոբելյան մրցանակակիրների, տիեզերագնացների, երաժիշտների, արտիստների, քաղաքական գործիչների տեսնել Հայաստանում»,-ընդգծել է նախագահը, նշելով, որ Հայաստանն աշխարհի հնագույն քաղաքակրթություններից է։
« Ես շատ ուրախ կլինեմ ցույց տալ ձեզ յուրահատուկ կրթական վայրեր, քանի որ ձեր թեմաները՝ տեխնոլոգիաները, երաժշտությունը, կրթությունը, մարդկանց ավելի են մոտեցնում գիտությանը»: Նախագահը խոսել է նաև ավելի քան 2800-ամյա Երևանի, ինչպես նաև Մեծամորի՝ ուրարտական շրջանի աստղադիտարանի մասին, մասնավորապես նշելով․ «Հայերը 4500 տարի առաջ նայում էին երկնքին, գրանցում էին տվյալները քարերի վրա։ Ուզում եմ ձեզ ցույց տալ նաև հայտնի Բյուրականի աստղադիտարանը։ Հայերը գնահատում են գիտությունն ու կրթությունը»,-ասել է նա:
Հայաստանի նախագահը ներկայացրել է նախագահական նոր նախաձեռնությունները, որոնցից մեկը կոչվում է ATOM (Advanced tomorrow) և ունենալու է մի քանի բաղադրիչ: Նախատեսվում է, որ այս նախաձեռնությունը ներառելու է գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, որտեղ ներկայացված կլինեն միջազգային խոշոր կազմակերպություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ և համալսարաններ, ստեղծվելու է նաև «Վաղվա թանգարան», ոչ թե անցյալի գիտության ու տեխնոլոգիաների, այլ՝ ապագայի թանգարան։
Մյուս նախաձեռնությունը «Մեծ պայթյուն» անվանումով նախագահական նոր մրցանակի հիմնումն է։ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այն հանձնվելու է ամեն տարի՝ նորարարությունների, գիտության, տեխնոլոգիաների, կրթական ոլորտներում այն նվաճումների համար, որոնք մեծ պայթյունի ազդեցություն կունենան 21-րդ դարի վրա։ Նախագահը STARMUS-ի հիմնադիրներին և անդամներին՝ հայտնի երաժիշտների, գիտնականների, աստղագետների, հրավիրել է ընդգրկվել ստեղծվելիք խորհրդի կազմում՝ արդեն հաջորդ տարվա հաղթողներին որոշելու համար։
Ցյուրիխյան փառատոնի շրջանակում տեղի ունեցած հատուկ արարողության ժամանակ հայտարարվել են 2019 թվականի Սթիվեն Հոքինգի մեդալին արժանացածների անունները: Բրիտանացի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս-տեսաբանի անունը կրող մեդալը շնորհվում է նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել արվեստի միջոցով գիտությունը և գիտական բացահայտումները ներկայացնելու ու տարածելու գործում:

Президент Армении Армен Саркисян предложил 6-й Международный фестиваль науки и искусства “STARMUS” провести в Армении
Президент Армении Армен Саркисян предложил 6-й Международный фестиваль науки и
искусства “STARMUS” провести в Армении
Президент Армении Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации, 24 июня в Цюрихе принял участие в торжественной церемонии открытия Международного фестиваля науки и искусства “STARMUS”.
Фестиваль, объединяющий всемирно известных ученых, космонавтов, музыкантов, лауреатов Нобелевской премии, призван вдохновить и обучить новое поколение исследователей.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в 5-ом фестивале “STARMUS” в этом году принимают участие 7 космонавтов-участников программы “Аполлон”, 12 лауреатов Нобелевской премии и известные представители сферы искусства, которые проводят обсуждения в области микробиологии и биохимии, астрономии и нейрологии.
Фестиваль открыл автор и основной организатор его идеи, армянский астрофизик Гарик Исраелян, работающий в Институте астрофизики Канарских островов. С речью выступил Европейский комиссар по исследованиям, науке и инновациям Карлос Моедас.
Президент Армении Армен Саркисян в своей приветственной речи назвал фестиваль фантастическим явлением, которое объединяет ученых и деятелей искусства. “Все думают, что это не место для нас - политических деятелей. Но я здесь по нескольким причинам. Первую из них назову мечтой, мечтой, потому что Гарик - мечтатель. Он мечтает об сумасшедших вещах и они становятся реальностью”, - отметил президент.
Говоря о другой составляющей STARMUS - влиянии искусства, в частности музыки, он отметил, что Берлинская стена, другие заграждения оказались слишком низкими, чтобы запретить музыку.  “Думаю, что музыка оказала огромное влияние на изменение мира, Советского Союза, на превращение многих наций, в том числе и моей нации в независимую и свободную”.
Важную причину своего присутствия на фестивале он назвал “STARMUS и Армени”. “Я приглашаю на следующий, шестой STARMUS приехать в Армению. Будем рады видеть всех Вас в Армении -ученых, нобелевских лауреатов, космонавтов, музыкантов, артистов, политиков”, - подчеркнул президент, отметив, что Армения - одна из древнейших цивилизаций мира.
“Я буду очень рад показать Вам уникальные образовательные места, потому что Ваши темы -технологии, музыка, образование, приближают людей к науке”. Президент говорил также и о более чем 2800-летнем Ереване, о Мецаморской обсерватории урартского периода, говоря об этом он отметил: “Армяне 4500 лет назад смотрели на небо, фиксировали данные на камнях. Хочу показать Вам также и известную Бюраканскую обсерваторию. Армяне ценят науку и образование”, - сказал он.
Президент Армении представил новые президентские инициативы, одна из которых называется AT (Advanced tomorrow) и будет состоять из нескольких компонентов. Планируется, что эта инициатива будет иметь город науки и технологий, где будут представлены крупные международные организации, научно-исследовательские центры и университеты, будет создан также “Музей завтрашнего дня”, не музей науки и технологий прошлого, а Музей будущего.
Другая инициатива - новая президентская премия под названием  “Большой взрыв”. Президент Саркисян отметил, что она ежегодно будет выдаваться за достижения в сферах инноваций, науки, технологий, образования, которые в 21-м веке окажут влияние большого взрыва. Президент пригласил основателей и членов STARMUS - известных музыкантов, ученых, астрономов уже в следующем году стать членами создаваемого совета для определения победителей.
На специальной церемонии в рамках Цюрихского фестиваля были объявлены имена людей, удостоившихся медали Стивена Хокинга 2019 года. Медаль имени всемирно известного британского физика-теоретика, присуждается тем, кто посредством искусства внес вклад в дело представления и распространения науки и научных открытий.