ՊԵԿ-ը մասնակցել է ՄՄ պետությունների մաքսային ծառայությունների կոլեգիայի 31-րդ և ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 69-րդ նիստին
ՊԵԿ-ը մասնակցել է ՄՄ պետությունների մաքսային ծառայությունների կոլեգիայի 31-րդ
և ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 69-րդ նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը՝ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանի ղեկավարությամբ Ղրղզստանի Հանրապետությունում մասնակցել է Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի 31-րդ և ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 69-րդ նիստերի աշխատանքներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նիստերի ընթացքում ստորագրվել է ընդհանուր առմամբ 35 որոշում՝ են մաքսային գործի տարբեր բնագավառների վերաբերյալ: Մասնավորապես, ՄՄ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի նիստին ստորագրվել են ԵԱՏՄ մաքսային տարածքով ապրանքների տարանցիկ փոխադրման միասնական համակարգի ստեղծման, մաքսային տարանցման ժամկետի սահմանման միասնական մոտեցումների մշակման վերաբերյալ որոշումներ: 31-րդ նիստին ստորագրվել են նաև ժամանակավոր ներմուծված անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների մասին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև տեղեկատվության փոխանակման, արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկին համապատասխան որոշակի ապրանքների դասակարգման, անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսային հայտարարագրման, ինչպես նաև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների օրենսդրությունների խախտման դեպքերը բացառելու նպատակով մաքսային տարանցում մաքսային ընթացակարգի ավարտման մասով լրացուցիչ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշումներ:
Իսկ ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին ստորագրվել են ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների համար անձնակազմի նախապատրաստման, մաքսային մարմինների և երկաթուղային փոխադրողների համագործակցության, բեռնատրանսպորտային միջոցների կշռման միջազգային հավաստագրի կիրառման վերաբերյալ որոշումներ: Քննարկվել են նաև լիազորված տնտեսական օպերատորի կողմից առաջնահերթության կարգով իրականացվող մաքսային գործառնությունների, ինչպես նաև մաքսային մարմինների կողմից տրանսպորտային և առևտրային փաստաթղթերի կնքման հետ կապված որոշ հարցեր:

КГД принял участие в 31-ом заседании Коллегии таможенных служб государств-членов ТС и 69-ом заседании Совета руководителей таможенных служб СНГ
КГД принял участие в 31-ом заседании Коллегии таможенных служб государств-членов ТС
и 69-ом заседании Совета руководителей таможенных служб СНГ
Делегация Комитета по государственным доходам во главе с заместителем председателя КГД Шушаник Нерсисян приняла участие в работе 31-го заседания Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза и 69-го заседания Совета руководителей таможенных служб СНГ. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью КГД Армении.
В ходе заседаний было подписано в общей сложности 35 решений по различным сферам таможенного дела. В частности, на заседании Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов ТС подписаны решения о создании единой системы транзита товаров по таможенной территории ЕАЭС, выработке единых подходов к установлению срока таможенного транзита.
На 31-м заседании также подписаны  решения об обмене информацией между государствами-членами ЕАЭС, о временно ввезенных транспортных средствах для личного пользования, классификации определенных товаров в соответствии с товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, таможенном декларировании товаров для личного пользования, а также о применении дополнительных мер по завершению таможенной процедуры таможенного транзита в целях исключения случаев нарушения законодательства государств-членов ЕАЭС.
На заседании Совета руководителей таможенных служб СНГ были подписаны решения о подготовке персонала для таможенных служб государств-участников СНГ, о сотрудничестве таможенных органов и железнодорожных перевозчиков, о применении международного сертификата взвешивания транспортных средств, перевозящих грузы.  Были обсуждены также некоторые вопросы, связанные с таможенными операциями, осуществляемыми уполномоченным экономическим оператором в первоочередном порядке, а также с заключением таможенными органами транспортных и коммерческих документов.